Odsouzený policista za Floydovu smrt chce nový proces. Obhájce vyjmenoval hned několik důvodů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Derek Chauvin
Zdroj: Profimedia

Obhájce Dereka Chauvina chce nový proces. Zažádal o něj v úterý u minneapolského soudu, kde byl jeho klient, bývalý policista, 20. dubna shledán vinným z vraždy a zabití Afroameričana George Floyda. S informací přišla agentura Reuters. Soud byl velmi sledován jak médii, tak veřejností. Vyjadřoval se k němu například i americký prezident Joe Biden.

V tomto případě se nejedná o první žádost o nový proces. Obhájce expolicisty Eric Nelson navrhoval nový proces několikrát. Podle něj bylo klientovi upřeno právo na spravedlivý proces již tím, že byla zamítnuta žádost o přesunutí soudu na jiné místo. Soud se konal v Minneapolisu, tedy na místě incidentu.

Objektivnost poroty ovlivněná mediálním tlakem

Během procesu probíhaly protesty, lidé se shromažďovali před budovou soudu a všichni chtěli Chauvinovo odsouzení.

Budovu pak hlídala i národní garda. Byla obehnána ostnatými dráty a betonovými kvádry. K žádným nepokojům ale během soudu nebo po něm nedošlo. Podle Nelsona nemohlo dojít k nestrannému a objektivnímu rozhodnutí poroty.

„Porota se dopustila pochybení, cítila se ohrožena nebo zastrašována, během (soudního) řízení pociťovala tlak založený na rase, a/nebo nedodržela instrukce během rozhodování,“ uvedl Nelson podle webu televize ABC News ve své žádosti o nový proces.

Co se týče poroty, byla tvořena ze šesti lidí bílé pleti a šesti lidí pleti tmavé či smíšené. Jednoho člena poroty, Brandona Mitchella, stíhaly kontroverze ještě během procesu. Washington Post uvedl, že se v médiích objevila jeho fotografie, kde má na sobě triko s nápisem „dej pryč koleno z našeho krku“. Podle Mitchella se jednalo o triko ke vzpomínce na Martina Luthera Kinga.

Problém měl Nelson i se státním zástupcem a soudcem Peterem Cahillem. Podle něj uškodili jeho klientovi, když nedonutili svědčit Floydova komplice Morriesa Lestera Halla. Ten měl být s poškozeným v autě, než přijela policejní hlídka. Soudce tehdy umožnil Hallovi využít Pátý dodatek Ústavy.

Zemřelý Floyd jako vzor pro nový americký zákon

Proces se týkal incidentu, ke kterému došlo v Minneapolisu loni v květnu. Hlídka s policistou Derekem Chauvinem dorazila k večerce, jejíž majitel podezíral Afroameričana Floyda, že chce zaplatit padělanou bankovkou. Pokusila se šestačtyřicetiletého Floyda zatknout. Ten se však bránil nástupu do auta a tvrdil, že trpí klaustrofóbií.

Bělošský policista Chauvin ho poté zpacifikoval, povalil ho na zem a devět minut mu kolenem klečel na krku, přestože si Floyd několikrát stěžoval, že nemůže dýchat. Když dorazili záchranáři, byl už v bezvědomí. Zemřel o několik minut později v blízké nemocnici.

Incident tehdy vyprovokoval velké vlny protestů po celých Spojených státech, ale i jinde ve světě. Opět se otevřela otázka rasové diskriminace v různých institucích. Soud vedl i k vytvoření nového zákona, který byl po Georgi Floydovi dokonce pojmenován. Ten nyní zakazuje policistům používat škrtící chvaty při zatýkání a snižuje jejich imunitu v případě podezření na porušení práv podezřelých.

Autor: Markéta Krejčí



Související články