Opatření jsou u nás dobrovolná. Lidé nemají rádi, když je jim omezována svoboda, uvedl nizozemský velvyslanec

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
klompenhouwer
Zdroj: Profimedia

Nizozemský velvyslanec v Praze Kees Jan René Klompenhouwer má na Češích nejraději, že si umějí poradit v každé situaci. Také se mu u nás líbí příroda i města, nejvíce samozřejmě Praha. To vše velvyslanec prozradil v rozhovoru pro deník Forum 24. Nastínil v něm také postoj Nizozemska k Evropské unii, vysvětlil, jak bojují doma s koronavirem a co stálo za vyhoštěním dvou ruských diplomatů.

Velvyslanec ve svém rozhovoru velmi často zmiňuje nutnost evropské jednoty. Ta je podle něj nutná nejen aktuálně v boji s koronavirem, ale také například v ekologii, politice i obraně.

On sám si váží postoje České republiky v komplikovaných jednáních o novém evropském mechanismu právního státu. S tím měli problém především Polsko a Maďarsko, nakonec ale došlo ke kompromisu, což podle něj jen podtrhuje demokratické fungování Evropské unie.

Ta podle něj hraje klíčovou roli i během současné špatné pandemické situace. Velvyslanec oceňuje pomoc ekonomikám všech členských států přes evropský fond obnovy i to, že EU koriguje cestování mimo členské země a že spolupracuje na vakcínách.

Opatření ano, ale jen dobrovolně

Stejně jako u nás i v Nizozemsku nadále roste počet nakažených. Zajímavé je, že i přesto je nošení roušek pouze doporučeno, a nikoli nařízeno vládou. Klompenhouwer v rozhovoru vysvětlil, že Nizozemci špatně snášejí jakýkoliv zásah do jejich práv, většina nařízení je tedy na dobrovolné bázi a je postavena na zodpovědnosti každého jednotlivce.

„Každý stát hledal svoji cestu. Ve svobodné společnosti není jednoduché zavádět tvrdé restrikce. Myslím si ale, že v případě další podobné situace budeme připraveni lépe, budeme více zásobeni ochrannými prostředky a tak dále,” uvedl.

Dva ruští diplomaté opustili Haag

V rozhovoru došlo i na téma vyhoštěných ruských diplomatů. K tomu došlo tento čtvrtek. Diplomaté, kteří pracovali na ruském velvyslanectví v Haagu, byli obviněni ze špionáže. Jejich cílem měl být vědecko-technologický sektor.

Klompenhouwer uvedl, že podle výsledků šetření tajných služeb nebylo možné, aby diplomaté nadále zůstali v Nizozemsku. Neočekává však, že tento akt zůstane bez reakce ruské strany. „Rusové nereagují hezky ani mírně. Ale my máme právo bránit naši nezávislost a bezpečnost – o tom to je. Společně musíme pracovat na tom, abychom podobným situacím předcházeli.“

Kees Jan René Klompenhouwer je ve funkci nizozemského velvyslance v České republice od roku 2017, na stejném postu působil předtím už také na Ukrajině nebo v Srbsku.

Autor: Markéta Krejčí



Související články