Opičí neštovice se dál šíří Evropou. První letošní případ se objevil na začátku května ve Velké Británii. Od té doby už jsou zaznamenány případy v dalších šesti zemích Evropy. Běžně se onemocnění vyskytuje především v Africe. Česká republika zatím žádný případ nezaregistrovala.
Opičí neštovice nejsou nijak příbuzné planým neštovicím, které se u nás běžně objevují u dětí. Jejich příbuznými jsou naproti tomu neštovice pravé. Ty se u nás už několik desítek let považují za vymýcené a od roku 1980 se proti nim už neočkuje.
Nahradí vymýcené pravé neštovice?
Právě to je možná příčinou toho, že se začaly opičí neštovice více šířit, vakcína proti pravým neštovicím totiž chránila i před těmi opičími.
„Obecně jsou nejvíce ohroženi ti, kteří nejsou očkováni proti pravým neštovicím, tedy lidé narození po roce 1980,“ vysvětlila iDNES vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění SZÚ Helena Jiřincová.
Podle dosavadních zkušeností mají opičí neštovice mírnější průběh, než mívaly ty pravé. Smrtnost se u tohoto druhu neštovic udává kolem 10 %. Data ovšem pocházejí z Afriky, dá se tak předpokládat, že v případě modernějšího zdravotnictví by byla ještě nižší. U pravých neštovic se kdysi pohybovala smrtnost až u hranice 30 %.
Horečka, bolest hlavy a pak vyrážka
Typickými příznaky tohoto onemocnění je horečka, bolest hlavy, zimnice a také zduření lymfatických uzlin na krku, v podpaží a v tříslech. Zhruba po pěti dnech se začne objevovat vyrážka, a to na obličeji, dlaních a chodidlech, která se pak šíří po celém těle.
Člověk se může nakazit jak od zvířete, a to kousnutím poškrábáním či konzumací špatně tepelně upraveného masa, tak od jiného člověka. Tam je nejčastějším způsobem nákazy přímý kontakt s puchýřky či s kontaminovaným oblečením. Dále také kapénkami a skrze tělní tekutiny.
Nebezpečí v rizikovém sexuálním chování
„V současné situaci je pozorována neobvykle vysoká frekvence přenosu infekce z člověka na člověka bez předchozí cestovatelské anamnézy do endemických oblastí. Je vysoká pravděpodobnost dalšího šíření viru prostřednictvím blízkého kontaktu, např. během sexuálních aktivit,“ upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ).
Podle dostupných dat se totiž onemocnění nyní velmi intenzivně šíří u mladých mužů homosexuální či bisexuální orientace. SZÚ tak vyzývá k dodržování zásad bezpečného sexuálního styku.
Opičí neštovice se v Evropě objevují už od roku 2018, vždy se ale jednalo o jeden či dva případy v rámci jedné země. Nyní přítomnost viru na svém území hlásí Velká Británie, Portugalsko, Španělsko, Německo, Francie, Belgie a Itálie. Dnes ráno se navíc podle CNN Prima NEWS objevily informace o případech ve Švýcarsku a Izraeli. První případy zaznamenaly také USA a Kanada.
Zdroj: Státní zdravotní ústav, ČT24, iDNES, CNN Prima NEWS, Novinky
Autor: Markéta Mladá