Pád lanovky v Itálii: Tři muži se přiznali, jak záměrně přispěli k nehodě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Stresa Lanovka
Zdroj: Claudio Caridi / Shutterstock.com

Strašlivý pád kabiny lanovky v obci Stresa otřásl celou Itálií. Policie intenzivně vyšetřuje, co se vlastně v neděli událo a kdo je za tuto tragédii zodpovědný. Státní zástupkyně nyní vydala prohlášení, podle něhož nechala zatknout tři zaměstnance provozovatelské firmy. Informaci přinesla italská agentura ANSA.

Místní státní zástupkyně Olimpie Bossiová vydala v noci zatykač na tři lidi z firmy, která lanovku provozovala. Jedná se o jejího jednatele, ředitele provozu společnosti a vedoucího směny. K zatčení bylo přistoupeno po jejich několikahodinovém výslechu.

Viníkem je zřejmě kovová vidlice

Ten měl totiž odhalit, společně s dalším vyšetřováním, že trojice neoprávněně manipulovala s nouzovou brzdou lanovky. Podle ANSA měli podezřelí vložit kovou vidlici mezi brzdové čelisti. Právě ty mají v případě, že by se utrhlo nosné lano, udržet kabinu lanovky v klidu.

Brzdové čelisti tedy nemohly vykonat svou funkci. Z tohoto důvodu se lanovková kabina po utržení lana sklouzla zpět, neudržela se na jistícím lanu a narazila do železného sloupu. Poté se kabina zřítila k zemi, do strmého terénu plného stromů.

Z patnácti lidí přežil pouze jeden chlapec

K nešťastné události došlo v neděli na severu Itálie, na břehu jezera Lago Maggiore. Lanovka vedla na vrchol Mottarone, který je vysoký necelých patnáct set metrů. V kabině cestovalo celkem 15 lidí. Třináct jich zemřelo na místě, a to včetně dvouletého dítěte.

Dvě děti ve věku devět a pět let byly transportovány helikoptérou do turínské nemocnice. Starší z nich zemřelo záhy po příjezdu do nemocnice. Mladší hoch by měl být v nejbližších dnech probuzen z umělého spánku. Podle italského listu jedinému přeživšímu zahynuli v troskách kabiny rodiče, prarodiče i bratr.

Obvinění jednali záměrně

Podle vyšetřovatelů to prozatím vypadá, že trojice manipulovala s nouzovou brzdou záměrně. V kabině lanovky totiž docházelo k blíže nespecifikovaným poruchám. Ty způsobovaly, že se opakovaně spouštěla právě nouzová brzdy a lanovka tak neustále zastavovala.

Obvinění se tedy rozhodli situaci vyřešit tím, že vloží vidlici mezi brzdy. Tento způsob jízdy se občas používá, nikdy ovšem nesmí být na lanovce žádní cestující. Spoléhali na to, že nouzové brždění nebude potřeba. „A tak v přesvědčení, že se nosné lano nemůže zlomit, (provozovatelé) podstoupili riziko, které pak skončilo tragédií,“ uvedla dle iRozhlas.cz Bossiová.

Vyšetřování tím ale zdaleka nekončí. Nyní se budou odborníci a technici snažit zjistit, jak je možné, že došlo k prasknutí nosného lana. To totiž bylo kontrolováno na konci loňského roku. Lanovka navíc většinu času z důvodu koronavirové pandemie nejezdila. V provozu byla nyní pouhý měsíc.

Autor: Markéta Krejčí



Související články