Papež František včera dorazil do Kanady, kde chce strávit téměř týden. Svou cestu označil jako „pouť pokání“, píše agentura AP. Cílem cesty je totiž omluvit se domorodým obyvatelům za zneužívání v internátních školách, které měla na starosti kromě misionářů právě i katolická církev.
František dorazil na letiště v Edmontonu v neděli, krátce před polednem tamního času. Na palubě letadla s ním cestovalo také zhruba 80 novinářů z celého světa.
Cesta za původními obyvateli Kanady
Celá tato apoštolská cesta se soustředí především na domorodé obyvatele Kanady, kteří kdysi čelili velkým útlakům, a to i ze strany katolické církve.
Dear brothers and sisters of #Canada, I come among you to meet the indigenous peoples. I hope, with God’s grace, that my penitential pilgrimage might contribute to the journey of reconciliation already undertaken. Please accompany me with #prayer.
— Pope Francis (@Pontifex) July 24, 2022
„Drazí kanadští bratři a sestry, přicházím mezi vás, abych se setkal s domorodými národy. Doufám, s Boží milostí, že moje kajícná pouť přispěje k již započaté cestě smíření. Prosím, doprovázej mě modlitbou,“ napsal na svůj oficiální twitter František.
Původním obyvatelům byli kdysi odebírány děti, které byly v rámci „asimilace“ umísťovány do speciálních internátních škol. Tam ale čelily velmi špatným životním podmínkám, a dokonce i fyzickým trestům a pohlavnímu zneužívání.
Internáty měly tisíce obětí
Tato zařízení fungovala od 19. století až do konce století dvacátého. Zčásti je spravovali tamní misionáři, více jak tři čtvrtě z nich ale provozovala samotná katolická církev.
Internátní školy se opět dostaly do povědomí kanadské veřejnosti v květnu loňského roku. V internátní škole pro domorodé obyvatele města Kamloops byly nalezeny ostatky 215 dětí. Podle ČTK se předpokládá, že v těchto zařízeních zemřelo až 6000 dětí.
Snímek dokumentující oběti nucené asimilace indiánských potomků ve městě Kamloops v Britské Kolumbii letos dokonce vyhrál i prestižní ocenění World Press Photo, jak jsme psali zde. Fotografii pořídila kanadská fotografka Amber Bracken pro list The New York Times a pojmenovala ji Kamloops Residential School. Kříže byly podél cesty vztyčeny poté, co zde bylo v květnu loňského roku objeveno celkem 215 neoznačených dětských hrobů.
Pozdě, ale přece
Po přistání čekal na svatého muže kromě významných politických a církevních hodnostářů také kanadský premiér Justin Trudeau a generální guvernérka Kanady Mary Simonová. Ta je dokonce první ženou inuitského původu zastávající tento úřad.
Kromě ní se na letišti objevily také Alma Desjarlaisová a Vicki Arcandová, které obě přežily pobyt v internátní škole. Domorodé ženy návštěvu papeže ocenily, přesto měly jednu výhradu.
„Myslím, že tato návštěva přišla trochu pozdě. Možná měla přijít před mnoha a mnoha lety,“ řekla podle severu GlobalNews Vicki Arcandová.
Hlava katolické církve má v plánu sejít se se zástupci domorodých obyvatel, jako jsou Métisové a Inuité. Kromě Québecu ho čeká také návštěva Nunavutu v severní části země.
Zdroj: GlobalNews, ČTK, Twitter, AP News, Amnesty, Přehledně24
Autor: Markéta Mladá