Asistovaná sebevražda je nepřijatelným odklonem od lékařské etiky. Těmito slovy dnes odsoudil papež František zákon, o kterém v současné době jedná italský parlament. Hlava katolické církve během dnešní generální audience sice chválila paliativní péči, na druhou stranu ale promluvila i o tom, co neschvaluje. O papěžově stanovisku informovala agentura Reuters.
Podle papeže Františka pomáhá tento typ péče pacientům s nevyléčitelnou nemocí dožít pohodlně a důstojně. Mnozí z nich si ale přejí svůj život ukončit, protože vědí, co je čeká. S tím ale papež nesouhlasí, každý život by měl být podle něj ukončen teprve ve chvíli, kdy skutečně přijde čas.
„Musíme být opatrní, abychom si tuto pomoc nepletli s nepřijatelnými odchylkami vedoucími k zabíjení. Smrt musíme doprovázet, ne ji přivolat nebo pomáhat jakémukoliv způsobu sebevraždy,“ nechal se podle ČTK slyšet s tím, že i smrtelně nemocní pacienti před sebou mají ještě krásné dny.
Eutanazie je obvykle definována jako usmrcení na žádost, tedy na žádost a se svolením umírajícího. V České republice je prozatím nelegální. V některých evropských zemích je jistá forma eutanazie legální. Například v Lucembursku je povolena u smrtelně nemocných. V Německu nebo ve Švýcarsku je eutanazie dosud legální pouze jako asistovaná sebevražda.
Nový zákon
V roce 2019 italský soud rozhodl o tom, že by měla být asistovaná sebevražda za určitých podmínek povolena. Zároveň ale dodal, že by musel parlament schválit zákon, který by tuto problematiku řešil. V současné době se právě takový zákon projednává.
Středové a levicové strany návrh obecně podporují, pravicové strany si ale nejsou příliš jisté tím, zda by měl být skutečně zákon zaveden. Ačkoli se jedná o východisko pro nevyléčitelně nemocné pacienty, kteří si smrt přejí, mnohým se to zdá nemorální. Osud zákona je tak nejistý.
Autor: Šárka Cvrkalová