Každoroční poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) využil papež František k prosbám o mír a nepřímo zkritizoval Rusko za jeho počínání na Ukrajině. Poprvé po dvou letech se velikonoční poselství odehrálo přímo na Svatopetrském náměstí. Předcházející ročníky byly totiž ovlivněny restrikcemi souvisejícími s onemocněním covid-19. Dle odhadů Vatikánu poslouchalo projev papeže na náměstí kolem 50 tisíc lidí.
Během poselství se každoročně papež zaměřuje na konflikty ve světě. Letošní bylo zaměřené převážně na Ukrajinu, ale vyzval k míru například i Izraelce a Palestince.
Zdravotní problémy papeže
Tradiční sobotní velikonoční vigilie v bazilice svatého Petra nebyla letos vedena papežem. Vigilie křesťanům připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista, a jedná se tedy o velmi významnou událost.
Média uvádějí jako důvod bolesti kolen, které v poslední době papeže trápí. I přes tyto komplikace se však obřadu zúčastnil, pronesl kázání a pokřtil sedm dospělých.
Již v sobotním kázání se papež zmiňoval o konfliktu na Ukrajině. Vyzval věřící, aby konali „činy míru“ a pomáhali potřebným. „Mnozí spisovatelé popsali krásu nocí osvětlených hvězdami. Válečné noci místo toho křižují kondenzační stopy smrti,“ uvedl papež.
Vigilie se zúčastnil i Ivan Fedorov, starosta Melitopolu, který byl několik dní v ruském zajetí. Před samotnou vigilií se delegace z Ukrajiny setkala se šéfem vatikánské diplomacie kardinálem Pietrem Parolinem.
Právě zdravotní problémy papeže budou nejspíše za tím, že se nakonec nevydá na návštěvu Kyjeva, jak avizoval na počátku dubna. Na Ukrajinu vyslal před časem kardinála Konrada Krajewskiho a ten poté pro deník Corriere della Sera sdělil, že „Svatý otec teď nemůže přijet osobně“.
Velikonoce válečné
V nedělním poselství Urbi et Orbi vyzval papež František světové vůdce k tomu, aby vyslyšeli prosby lidu o mír na Ukrajině. Ve svém projevu papež vyzval věřící: „Prosím, nezvykejme si na válku. Všichni se zavažme k tomu, že budeme úpěnlivě prosit o mír, z našich balkonů i v našich ulicích. Aby světoví lídři vyslyšeli prosbu lidí o mír.“
Papež zároveň poděkoval všem, kteří uprchlíky z Ukrajiny přijali a dodal, že myslí na „všechny ukrajinské oběti, miliony uprchlíků a vnitřně vysídlených osob, rozdělené rodiny, staré lidi, kteří zůstali na všechno sami, i na zničené životy a města srovnaná se zemí“.
Rusku pak papež vzkázal: „Viděli jsme příliš mnoho krve, příliš mnoho násilností. Přestaňte s ukazováním svalů, když lidé trpí.“
Papež se již několikrát nechal slyšet, že nesouhlasí s ruskou terminologií, která útok na Ukrajinu nazývá „speciální vojenskou operaci“. Jak poukazuje agentura Reuters, papež několikrát použil termíny jako invaze či neoprávněná agrese. Na nedávné návštěvě Malty pak označil Putina za „potentáta“, který konflikt podněcuje kvůli svým nacionalistickým zájmům.
Ačkoliv byla většina poselství zaměřena právě na Ukrajinu, zmínil ve svém projevu papež František i další konflikty. Vyzval tak k usmíření mezi Izraelci a Palestinci.
„Kéž by Izraelci, Palestinci a všichni obyvatelé Svatého města spolu s poutníky mohli zažít krásu míru, žít v bratrství a mít svobodný přístup na svatá místa za vzájemného respektu k právům druhých,“ uvedl. Rovněž vyzval k míru mezi obyvateli Libanonu, Sýrie, Iráku, Libye, Myanmaru a Konga.
Zdroj: CNN Prima NEWS, ČTK, ČT24, iDNES
Autor: Soňa Jiroutová