Patrik Eliáš měl problémy s policií. Vozil s sebou falešného asistenčního psa

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
patrik elias
Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Patrika Eliáše, bývalého hokejového reprezentanta České republiky a také hráč NHL prošetřovala policie. Svého psa vydával neprávem za asistenčního, jak upozornil server iDnes.cz

Eliášův pes plemene cavapoo měl doklad, který prokazoval, že prošel asistenčním výcvikem. Díky tomu mohl s Eliášem například cestovat na palubě letadla. Psi, kteří nejsou asistenční, jinak cestují v zavazadlovém prostoru.

Jenže certifikát psa nebyl pravý. Na podezření na falzifikát upozornila v říjnu letecká společnost Lufthansa. Mezinárodní organizace pro asistenční psy pak potvrdila, že je skutečně falešný, a Eliáše předala do vyšetřování české policie. Prozradit falešnost certifikátu mělo mimo jiné i označení plemene německého ovčáka, kterého pes ani trochu nepřipomíná.

Eliáš odpovídá jen vyhýbavě

Na dotazy médií odpovídá Patrik Eliáš jen velmi stroze a vyhýbavě. „Psa jsem pořídil ve Spojených státech, a to se všemi dokumenty a náležitostmi, jak ukládají zákony v USA. Na PČR jsem nebyl a nevypovídal,“ napsal zpravodajskému portálu iDNES v SMS zprávě.

Kdo certifikát vytvořil a jak se k hokejistovi dostal, není známo. Když Mladá Fronta DNES kontaktovala ženu, která je na certifikátu uvedena a je pod ním podepsána, dočkala se následující odpovědi: „S věcí nemám nic společného, žádný certifikát jsem nikdy nikomu nevystavila, ani nemohu, o falešném certifikátu s mým jménem jsem se dozvěděla až od Policie ČR,“ nechala se slyšet.

Na falešném certifikátu je sice razítko Českého kynologického svazu, který ho měl vydat, je na něm ale špatně jeho adresa. Ačkoli podle odborníků je certifikát falešný, není jasné, co na něm přišlo pracovníkům Lufthansy podezřelého. Člověk, který s asistenčními psy nemá zkušenost, by nepravost dokladu nepoznal.

Policie případ odložila

V současnosti je případ odložen. „Policejní orgán prověřováním celého případu došel k závěru, že jím nebyly naplněny znaky žádného trestného činu ani přestupku,“ sdělil tiskový mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Certifikát o asistenčním psu není podle policie veřejnou listinou, mezi které patří například rodný list. Tím pádem se podle všeho nejedná ani o přestupek.

Server iDNES již v srpnu roku 2019 upozorňoval na to, že Češi vydávají své psy za asistenční, aby s nimi mohli jít například nakoupit. Využívají k tomu popruhy, které se dají koupit na e-shopu.

Asistenční si přitom musí projít výcvikem. U nás působí například Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky, která výcvik asistenčních psů pro vozíčkáře azdravotně či tělesně postižené lidi nabízí. Na svém webu píše, že předání takto vycvičeného psa potřebným trvá i 1,5. roku

Zdroj: idnes.cz, CNN Prima News, Pomocné tlapky

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články