Plasty jsou dle Environmental Investigation Agency ve vzduchu, v arktickém sněhu i našem jídle

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
plasty
Zdroj: Shutterstock

V posledních letech přibývá plastového odpadu a dochází k jeho nekontrolovatelné nadprodukci, a to dokonce i z již recyklovaných výrobků z tohoto materiálu. Podle Environmental Investigation Agency existuje celá řada důkazů o škodlivosti plastů a situace se vymyká kontrole.

Společnost Environmental Investigation Agency (EIA) zabývající se ochranou životního prostředí tvrdí, že plastový odpad se v posledních letech stal celosvětovým problémem, který by se dal srovnávat i se změnami klimatu. Těch se mnohé země obávají a snaží se je řešit, zatímco problémy s plasty ignorují.

Podle EIA vyžaduje nadprodukce plastů řešení, které by mělo být zavedeno i v bezpečnostní ústavě OSN a jednotlivé země by se měly zavázat k dodržování pravidel, díky kterým by se podařilo dostat situaci alespoň trochu pod kontrolu.

Umírají zvířata, plast nás ohrožuje na životech

EIA tvrdí, že plasty jsou všude kolem nás. Existují důkazy o tom, že jsou jejich částice ve vzduchu, odkud se nám dostávají do těla a nevratně nám ubližují. Stejně tak je do sebe dostáváme s jídlem, které je často v plastových materiálech baleno, ale i s tím, do kterého se dostaly pouze právě ony částice.

Plasty jsou už i v arktickém sněhu a podle specialistů jednoduše na zemi existuje jen málo míst, kde by jejich částice nebyly přítomny. Loni podle výzkumů zemřelo v Thajsku nejméně 20 slonů ohroženého druhu jenom proto, že v přírodě sežrali kus plastu a jejich tělo se s tím nedokázalo srovnat.

„Pokud bude tato přílivová vlna znečišťování pokračovat nekontrolovaně, očekáváme, že plasty v mořích by svou hmotností do roku 2040 mohly překročit celkovou hmotnost všech ryb, které se nacházejí v oceánu,“ varuje mluvčí EIA. Podle jeho slov je situace skutečně vážná a není od věci do ústavy OSN zakotvit nová opatření.

Více než 100 zemí návrh podpořilo

Ačkoli některé státy tvrdí, že se dokážou o plasty postarat, aniž by je musela svazovat nějaká zbytečná pravidla, celkově přes 100 zemí již souhlasilo s tím, že by na příštím setkání zástupců byl návrh o zanesení nového zákona do ústavy OSN schválen.

Nový zákon podporuje například Velká Británie, a dokonce i americký prezident Joe Biden se vyjádřil, že by byl rád, kdyby dokument vstoupil v platnost. A to i přesto, že jeho předchůdce Donald Trump zásadně jakýkoli podobný zákon odmítal. Podle Bidena to byla velká chyba.

Zacházení s plastem ale není snadné. „Plast je lehký, bezpečný a energeticky účinný materiál. Jeho pouhé nahrazení alternativami může mít negativní dopady na životní prostředí, stejně jako důsledky pro zdraví a bezpečnost,“ tvrdí mluvčí British Plastics Federation, který se vyjádřil pro BBC.

Zdroj: EIA, BBC, Independent

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články