Po zavedení euro v Chorvatsku všechno zdražilo. Vláda dostává tisíce stížností

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
chorvatsko
Zdroj: Shutterstock

V Chorvatsku se od 1. ledna začalo platit eurem, už po týdnu se ale objevil nespočet stížností na ceny na zdejším trhu. Podle Chorvatů zdražilo v zemi od zavedení eura úplně všechno. Nejvíce si lidé stěžují například na kadeřníky nebo na ceny parkování. Zdražily ale i další služby a produkty.

Sociální sítě plní stížnosti nespokojených obyvatel Chorvatska. Vláda dříve sice obavy ze zdražování odmítala, teď se jimi ale přesto musí zabývat. Podle ministra hospodářství a udržitelného rozvoje Davora Filipoviče kabinet nad problémem intenzivně diskutuje.

Mezitím spotřebitelská sdružení, která monitorují ceny, obvinila maloobchodníky z manipulace s cenami v honbě za ziskem, uvádí server Balkan Insight. „Určitě zvážíme variantu, že ministerstvo hospodářství vytvoří nějaký seznam, na němž zveřejní jména těch, kteří pracují na úkor našich občanů a podněcují tak inflaci,“ řekl Filipovič.

Ceny se zaokrouhlovaly nahoru

Od zavedení eura se objevilo stížností tisíce. Podle chorvatského webu IndexHR si lidé při nákupech potravin stěžují nejvíce na ceny kávy nebo pečiva. Obchodníci totiž při přepočtu kun na eura následně ceny zaokrouhlili nahoru.

Například káva, kterou si mohli lidé objednat v baru, stála ještě před Novým rokem osm kun. Nyní měla stát 1,09 eura, ale často byla tato částka zaokrouhlena na 1,20 nebo dokonce 1,5 eura.

Zničení symbolu

„V Chorvatsku žiju už přes pět let. To, co se tu s cenami teď děje, jsem ale zažil poprvé. Nahoru šlo skoro všechno a běžný nákup mě stojí mnohem více než před 14 dny. Samozřejmě, že jsem nespokojen,“ říká pro Přehledně24 Čech žijící v přístavním městě Omiš.

„Od začátku jsem byl proti zavedení eura. Kuna byla naše národní hrdost. Kromě toho ale teď vidím, že euro zničilo víc než jen jeden z chorvatských symbolů,“ konstatuje k situaci pro Přehledně24 jeden z nespokojených Chorvatů, který pobývá v Dubrovníku.

Podle právní poradkyně Dunjy Malenic je v zákonech jasně zakotveno, že přechod z kuny na euro nesmí změnit ceny produktů. Proto se v mnoha případech už zabývají zdražováním úřady.

Zdroj: Přehledně24, Balkan Insight, IndexHR, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články