Odlesňování a pytláctví jsou hlavními důvody rychle se snižující populace slona afrického v Pobřeží slonoviny. Za posledních třicet let klesla o více než polovinu, informovala agentura AFP.
Dalším nepříznivým faktorem je i narůstající urbanizace, která ubírá slonům přirozené prostředí.
Ubývá volné přírody i živočišných druhů
„Zvířata jsou v naší volné přírodě v nebezpečí, 208 druhů je na pokraji vyhynutí. Populace slonů se snížila z 1100 jedinců v roce 1990 na současných méně než 500,“ řekl Martial Kouamé Mé z ministerstva lesů a vod.
„Populace tlustokožců činila 100 000 jednotlivců v 60. letech minulého století, kdy mělo Pobřeží slonoviny 16 milionů hektarů lesů,“ dodal.
Úbytek sloní populace má za následek mimo jiné horší genetickou výbavu a nemoci způsobené množením mezi příbuznými zvířaty a menší genetickou rozmanitostí.
Ze země zmizelo 90 procent lesů
Hlavní příčinou hrozícího vyhynutí slonů v Pobřeží slonoviny je masivní odlesňování. Země je hlavním světovým vývozcem kakaa, jehož pěstování musela ustoupit značná část původního pralesa.
Od roku 1960, kdy země dosáhla nezávislosti na Francii, bylo vykáceno téměř 90 procent lesního porostu, v současnosti zůstávají v zemi jen dva miliony hektarů zalesněného území, kácí se však dále.
Problémem je také pytláctví. Nelegální obchod se slonovinou je výnosným byznysem, který se dlouhodobě nedaří zastavit.
0Slonovina na černém trhu dosahuje ceny až 7 000 eur (přes 181 tisíc korun) za kilogram, používá se v asijských zemích při léčitelství a výrobě ozdobných předmětů.
Úřady Pobřeží slonoviny v roce 2016 začaly pracovat na ochraně národního parku Mont Péko, kde žijí poslední sloni pralesní, menší příbuzní slonů afrických.
Autor: Aneta Střechová