Pohřešované indonéské ponorce s 53 lidmi na palubě pravděpodobně už došel kyslík. Naděje na záchranu se blíží nule

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
hledani ponorky
Zdroj: Profimedia

Ponorce s třiapadesáti lidmi na palubě, která se pohřešuje od úterý, by i v případě, že neimplodovala, dnes ráno musely dojít zásoby kyslíku, uvedla indonéská armáda.

Do pátrání je zapojeno přibližně 20 lodí. Zapojily se i USA, Austrálie, Malajsie nebo Singapur. Pomoc nabídla i Francie a Německo. Informace přinesla agentura Reuters.

Nad místem posledního kontaktu nalezena ropná skvrna

Plavidlo se účastnilo námořního cvičení u Bali, asi 100 kilometrů od ostrova došlo ke ztrátě kontaktu. Spojení se údajně nepodařilo navázat poté, co jí bylo povoleno ponořit se do hlubších vod, kde měla odpálit torpéda.

Jiné zdroje uvádějí, že problém mohla způsobit porucha napájení, která by ponorce znemožnila manévrovat.

Ropná skvrna nalezená poblíž místa, kde se ponorka ponořila, může ukazovat na poškození palivové nádrže nebo signál od posádky, uvedlo ve středu námořnictvo.

Kyslík došel, ale hledání neustává

Ponorka KRI Nanggala-402 byla vyrobena před 44 lety v Německu a může se potopit do hloubky přibližně 500 metrů. Při hlubším ponoru by pravděpodobně nevydržela tlak vody. V místě, kde se plavidlo začalo pohřešovat, dosahuje hloubka až 1 500 metrů.

Námořnictvo uvedlo, že na palubě ponorky se nachází zásoba kyslíku, která postačí do sobotního rána. Tato lhůta nyní vypršela, a naděje na záchranu posádky je tak velmi nízká.

„Budeme pokračovat v pátrání, dokud ji nenajdeme, a to bez ohledu na výsledek,“ řekl mluvčí armády Djawara Whimbo.

Pro indonéské námořnictvo jde o první ztracenou ponorku. Podobné případy se ale v minulosti už odehrály. Například v roce 2017 se v jižním Atlantiku ztratila argentinská vojenská ponorka se 44 lidmi na palubě, její vrak se našel o rok později.

Autor: Aneta Střechová



Související články