Rakovina je slovo, které je samo o sobě strašákem pro mnohé z nás. A přesto někdy nedokážeme rozpoznat její příznaky. Nedávný průzkum ve Velké Británii dokázal, že konkrétně u rakoviny krve si není více než polovina občanů země jistá, jak se vůbec nemoc projevuje. Navíc se dá velmi snadno splést s onemocněním covid-19. Píše o tom deník Daily Mail.
Společnost Blood Cancer UK nedávno přišla s téměř děsivými výsledky průzkumů, které měly za úkol zjistit, jaké je povědomí Britů o nebezpečí rakoviny krve. Z více než 2000 dotazovaných uvedlo 56 % lidí, že nedokážou říci ani jeden jediný příznak této nemoci.
Ostatní dokázali sice alespoň mírně identifikovat, o co se jedná, přesto ale popisovali spíše obecné informace, které se snadno dají zaměnit s více nemocemi. V poslední době se do toho všeho navíc přidal koronavirus, který má s rakovinou také mnoho společných příznaků.
40 000 ročně
Pouze v Británii je ročně lékaři diagnostikováno 40 000 osob jako pozitivních na rakovinu krve. V současné době se jich navíc 250 000 léčí, čísla tak jdou velmi rychle nahoru. Ročně zhruba 150 000 lidí na toto onemocnění zemře. Ačkoli statistiky jsou šílené, lidé neznají ani základy.
Povědomí o symptomech rakoviny krve podle průzkumů zůstalo zhruba stejné jako v roce 2018. Tehdy si ale lékaři dali za cíl rozšířit ho co nejvíce. Ani po třech letech se jim to nepovedlo. I bez ostatních problémů by to byla závažná krize, covid ale všechno ještě zkomplikoval.
„Během pandemie jsme viděli mnohem méně lidí, kterým byla diagnostikována rakovina krve, a jedním z důvodů může být to, že některé příznaky rakoviny krve lze snadno zaměnit za příznaky covidu,“ uvedla lékařka a jedna z výzkumnic Kate Keightleyová.
Bezvědomí a náhlý úbytek váhy
Mnoho lidí v průzkumu správně zodpovědělo, že příznaky rakoviny jsou horečka a zimnice, jenomže bohužel to jsou také problémy, které se pojí s mnoha dalšími nemocemi. A nemusí jít jenom o koronavirus, někdo trpí výraznými horečkami i během chřipky. Bezvědomí, které s rakovinou nastává, naopak označilo jako příznak pouze 1 % osob.
Dalšími závažnými příznaky jsou náhlý úbytek váhy, únava a velmi silné noční pocení. To ale mnoho lidí podceňuje a nevnímá to jako něco, s čím by bylo třeba zajít k lékaři. Kvůli tomu se rakovina stihne rozšířit, a když se na ni přijde, už se jen velmi těžko něco dělá.
„Je velmi znepokojující, jak malé je povědomí o této zákeřné nemoci. Lékaři po celé zemi by se rozhodně měli soustředit na způsoby, kterými by se informace šířila do světa,“ dodává Keightleyová. Podle ní jsou výsledky průzkumu daleko žalostnější, než se letos očekávalo.
Zdroj: bloodcancer.org.uk, dailymail.co.uk
Autor: Šárka Cvrkalová