V Minneapolisu byl vynesen rozsudek nad expolicistou Derekem Chauvinem. Ten měl v loňském roce svým nepřiměřeným zásahem při zatýkání usmrtit Afroameričana George Floyda. Tato událost způsobila v USA značné protesty a nepokoje. Porota nakonec rozhodla o Chauvinově vině. Ten může dostat trest až 40 let za mřížemi. Informovala o tom agentura AP.
Porota u minneapolského soudu byla složena z šesti osob bílé barvy a šesti osob smíšené či tmavé barvy pleti. Její rozhodování o vině expolicisty Dereka Chauvina bylo ukončeno po dvou dnech intenzivního jednání.
Členové poroty byli ubytování v hotelu, kde měli doporučeno nesledovat zprávy, aby se jejich rozhodování opíralo opravdu jen o fakta, která zazněla u soudu.
Ta tvořila například výpovědi 45 svědků včetně lékařů, policistů a kolemjdoucích. Promítala se také videa přímo z inkriminovaného zásahu.
Při zatýkání klečel 9 minut na krku podezřelého
K incidentu došlo v květnu loňského roku. Sloužící bělošský policista Derek Chauvin a jeho kolegové byli přivoláni majitelem večerky. Ten podezříval Afroameričana George Floyda, že se mu snažil zaplatit padělanou bankovkou.
Policisté se snažili Floyda zatknout a odvést k výslechu, ten se však bránil nástupu do auta. Strážníci se domnívali, že je pod vlivem drog či alkoholu. Chauvin se rozhodl Floyda zpacifikovat, povalil ho na zem a kolenem na krku se ho tam snažil udržet.
Zatčený se přitom již přestal bránit a několikrát opakoval, že nemůže dýchat. Policista však nepovolil a klečel na něm celých devět minut. Floyd poté ztratil vědomí. Přivolaní záchranáři ho odvezli do nemocnice, kde krátce na to zemřel.
Porota nakonec rozhodla – vinný ve všech bodech obžaloby, tedy vraždy druhého stupně, třetího stupně a zabití druhého stupně.
Reakce Dereka Chauvina po vyřčení rozsudku byla podle zpravodajů z BBC nulová. „Tvář Dereka Chauvina částečně skrytá rouškou zůstala při čtení rozsudku bez změny výrazu,“ uvedli.
Délka trestu — 12 až 40 let
Délku trestu nyní stanoví soudce, který na to má minimálně 8 týdnů, během kterých se může Chauvin odvolat. Podle agentury Reuters by mohl dostat trest v délce 12,5 roku vězení, neboť nebyl v minulosti trestán. Horní sazba je přitom až 40 let.
V Minneapolisu, kde se soud odehrává, byla celý den velmi napjatá atmosféra. Před budovou soudu bylo několik stovek lidí očekávajících verdikt. Budova byla obložena betonovými zátarasy a ostnatým drátem. Přítomna byla rovněž Národní garda, k žádný nepokojům však nedošlo.
Autor: Markéta Krejčí