Premiér Petr Fiala navštívil ve Vatikánu papeže Františka. Tuto audienci premiér dle svých slov považuje za „obrovskou čest“. Během audience v Apoštolském paláci Fiala vyzval papeže k návštěvě České republiky. Řešili spolu válku na Ukrajině a vzájemné vztahy Česka a Vatikánu.
Kromě premiéra přijeli do Vatikánu i vicepremiér Marian Jurečka a předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
„Návštěva Vatikánu má pro mě samozřejmě ten rozměr společenský a politický, ale pro mě jako pro věřícího člověka i rozměr duchovní, takže je to pro mě něco mimořádného. Současně máme možnost posunout vztahy mezi Svatým stolcem a Českou republikou i na smluvní úrovni,“ uvedl před odletem Fiala.
Část jednání se týkala války na Ukrajině
Fialu a jeho manželku Janu přivítala ve čtvrtek 9. června na nádvoří svatého Damase nastoupená švýcarská garda a šéf vatikánského protokolu Leonardo Sapienza.
Manželka Jana musela dle protokolu mít oblečené černé šaty s dlouhými rukávy a hlavu mít zakrytou mantilou, což je černý závoj.
Premiér Fiala přivezl papeži několik darů. Jedním z nich byl ukrajinský vyšívaný šál s motivem holubice míru, který společně vytvořily české a ukrajinské ženy jako symbol solidarity. Dalším darem byla rodinná bible s reprodukcemi středověkých iluminací.
„Papež vyjádřil opravdu velkou podporu ukrajinskému lidu a jeho spravedlivému zápasu. Myslím si, že je pro nás důležité, abychom mysleli na utrpení Ukrajinců a pomáhali jim všemi prostředky, které máme,“ uvedl Fiala bezprostředně po audienci.
Ohledně situace na Ukrajině prý Fiala s papežem nenašli žádné rozpory. Fiala během návštěvy připomněl, jaké kroky uskutečnilo Česko v oblasti vojenské a humanitární pomoci.
Premiér se vyjádřil i k cestě papeže na Ukrajinu, o které se hodně spekuluje. „Aniž bych chtěl interpretovat názory papeže Františka, tak si myslím, že by to bylo jeho přáním. Ale musí pro to být podmínky, včetně zdravotních,“ řekl Fiala.
„Měl jsem možnost se svatým otcem hovořit o náboženských zkušenostech a i o své cestě. Bavili jsme se o mé zkušenosti se skrytou církví, s podzemními církevními strukturami v době komunismu a živém křesťanství. Papež se o to velmi zajímal,“ uvedl dále Fiala, který je věřící a toto setkání pro něj bylo důležité i v tomto ohledu.
Mám za sebou krásné zážitky. Audience u papeže Františka pro mě byla obrovská čest.
Velice oceňuji papežův morální postoj a podporu lidských práv, svobody vyznání a podporu utlačovaných lidí.
Mluvil jsem s ním o postoji ČR k Ukrajině a o tom, jak nesmíme ustupovat zlu. pic.twitter.com/hnTTHSAqIU
— Petr Fiala (@P_Fiala) June 9, 2022
Česko-vatikánská smlouva
„Pořád před námi leží neuzavřená smlouva, která se připravuje už řadu let nebo desetiletí,“ řekl Fiala po setkání s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem.
Pro Paroliniho přivezla česká delegace miniaturu korunovačních klenotů s českými granáty.
K této smlouvě se vyjádřil publicista Jaroslav Šebek tak, že byla podepsaná již v roce 2002, ale nebyla ratifikována Poslaneckou sněmovnou.
„Politická vůle chyběla při ratifikaci v Poslanecké sněmovně a ta situace se příliš nezměnila. Velmi ostře se proti smlouvě vymezovaly třeba i strany jako sociální demokracie, která byla součástí předchozích vlád, a velká vůle posouvat tento problém nebyla asi ani v případě ANO,“ sdělil Šebek pro Českou televizi.
Šebek také upozornil na skutečnost, že Andrej Babiš za celé své volební období papeže ve Vatikánu nenavštívil.
„Česká republika je v tomto ohledu do značné míry raritou coby země, kde má katolická církev významné zastoupení, ovšem nemá zároveň tuto základní smlouvu, která by určovala rámec společných vztahů,“ dodal pro ČT zpravodaj Martin Jonáš.
Petr Fiala před novináři uvedl, že jeho vláda tuto záležitost uzavře.
Zdroj: Česká televize, iDNES, Twitter, ČTK
Autor: Soňa Jiroutová