Prezident Emanuel Macron dnes odtajnil účast Francie na genocidě v Rwandě

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Emanuel Macron
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Emanuel Macron dnes nechal odtajnit archivy, které poodhalují roli Francie v rwandské genocidě. Ta vypukla v roce 1994 a hutuští radikálové při ní během pouhých třech měsíců zabili skoro milion příslušníků etnických menšin v zemi. Jde o největší genocidu v novodobé historii od dob holokaustu.

Prezident Emanuel Macron nechal dnes, symbolicky přesně 27 let od začátku genocidy v Rwandě, zveřejnit archivy, které by měly přiblížit roli Francie v tomto hromadném vyvražďování.

Již v roce 2019 se na roli Francie v tomto krvavém konfliktu na Macronův pokyn zaměřila skupina odborníků ve studii s názvem Rwanda Report. Letos v březnu pak zveřejnila její výsledky. Podle těch nese Francie za genocidu zodpovědnost.

Studie, kterou si prezident Macron vyžádal, má dvanáct set stran. Mimo jiné se v ní píše, že „Francie dlouhodobě udržovala vztahy s režimem, který k rasistickým masakrům vyzýval“. Vědci v ní ale nepotvrdili, že by Francie vědomě pomáhala hutuské vládě při vyvražďování.

Přispěla k jejímu posílení

Současný rwandský prezident totiž již dříve obvinil Francii a tehdejšího prezidenta Francoise Mitteranda z účasti na krveprolití.

„I když Francie nenese spoluvinu na trestném činu genocidy, její akce přispěly k posílení zločinného mechanismu,“ řekl pro Českou televizi vedoucí projektu Rwanda Report Vincent Duclert.

Dále podle Duclerta francouzské orgány podporovaly etnické rozdělení a radikalizaci tamní vlády namísto demokratizace země.

Macron tak na dvacáté sedmé výročí začátku genocidy v rámci pokusů o znovuobnovení vztahů s Rwandou přidal ke studii i odtajnění historických archivů, které by mohly tehdejší skutečnosti ještě více osvětlit.

Rwanda dnes

Občanská válka a následná genocida tuto malou středoafrickou zemi zdevastovaly. Díky zahraniční pomoci a investicím do vzdělání či infrastruktury se jí však daří ekonomicky růst.

Zejména pod vedením současného prezidenta Paula Kagameho, jemuž byl připisován významný podíl na ukončení genocidy, se začíná zemi, i přes stále nízký HDP, prosperovat. I přes úspěchy je ale sám Kagame kritizován za tvrdý postup proti politické opozici.

Autor: Petr Hejčl



Související články