Při bombovém útoku na koncertě děsivě pochybila ochranka i policisté. Nad jejich výmluvami zůstává rozum stát

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
terorismus
Zdroj: Profimedia

V květnu to byly čtyři roky od bombového útoku při koncertě americké zpěvačky Ariany Grande. Zemřelo dvaadvacet lidí a sto devatenáct dalších utrpělo zranění. Ochranka se nyní doznala k tomu, že jistá podezření vůči atentátníkovi měla, ale strach, že bude nařčena z rasismu, byl silnější. Zprávu přinesl server BBC.

V květnu roku 2017 probíhal v Manchesteru koncert populární mladé zpěvačky Ariany Grande. Ten přerušil bombový útok, při kterém byly zraněny desítky lidí a dvaadvacet lidí svůj boj o život na místě prohrálo.

Po čtyřech letech se objevují nové informace z vyšetřování a za velké neštěstí může pravděpodobně série lidských pochybení.

Účastník koncertu poukázal na podivné chování atentátníka

Dvaadvacetiletý atentátník Salman Abedi při útoku zemřel. Šlo ale jeho činu zabránit? Poslední informace ukazují, že ano. Potvrdil to i renomovaný soudce a advokát sir John Saunders.

Ten upozornil na to, že odpovědnost nese podle něj provozovatel arény, tedy společnost SMG, dále bezpečností agentura Showsec, jejíž zaměstnanci nebyli řádně proškoleni, dále britská dopravní policie, jejíž zásah nebyl příliš aktivní, a také selhání individualit.

Jeden z nepřímých účastníků koncertu Christopher Wild, který na místě vyzvedával svou dceru, si podivného chování útočníka všiml pár minut před odpálením bomby.

Podle něj se Salman Abedi stranil lidí, choval se zvláštně a měl velký batoh. Wild se ho sám pokusil oslovit, ale Abedi nereagoval, a tak šel Wild oslovit ochranku. Ta ho ale odbyla, že o muži ví, a dál situaci neřešila.

„Ti, kdo za bezpečnost arény odpovídali, měli označit Salmana Abediho jako hrozbu a přistoupit k razantnímu zásahu,” řekl Saunders.

„Kdyby se tak stalo, Abedi by pravděpodobně své zařízení sice stejně stihl detonovat, ale počet mrtvých a zraněných by byl nejspíše nižší,” dodal Saunders.

Ochranka pochybila, policisté rovněž

Selhání jednotlivců tím ale nekončí. Jeden z členů ochranky Kyle Lawler vyšetřovatelům přiznal, že měl vůči Abedimu určitá podezření, ale bál se, že by byl nařčen z rasismu.

Abedi měl dostatek času si svůj čin připravit. Stáhl se z dosahu kamer a bombu odpálil z místa, kde by za normálních okolností měl stát jeden z členů policie. Jak je ale vidět z jiných kamerových záznamů, tou dobou si policisté dopřávali pauzu na kebab.

Série lidských pochybení tak pravděpodobně stála zbytečně dvaadvacet lidských životů. Vyšetřovatel dodal, že se nesnaží najít viníky pochybení, ale „nelze ignorovat to, že lidé, kteří měli za úkol chránit účastníky koncertu, nedosáhli standardu, který se od nich očekával“.

Zdroj: BBC

Autor: Alžběta Kubátová



Související články