V noci z pondělí na úterý došlo na území Arménie k ostřelování ze strany Ázerbájdžánu. Podle všeho se opět otevřel spor o oblast Náhorního Karabachu, který byl dočasně ukončen mírovou smlouvou v roce 2020. I tentokrát si mnoho lidí přeje mír, kupodivu k němu nabádá i ruský prezident Vladimir Putin, který je v současné době sám ve válce s Ukrajinou.
Během nočních bojů mezi Arménií a Ázerbájdžánem bylo zabito zhruba 100 příslušníků armády. Kromě této tragédie jako takové každý padlý voják znamená oslabení v obraně, kterou se obě země snaží udržet pro případ, že by se agresivní Rusko obrátilo proti nim, píše zahraniční web The New York Times.
Už před dvěma lety se Putin podílel na sjednání míru mezi oběma zeměmi. Tehdy argumentoval tím, že chce pro všechny svobodu, a že pokud se přestane v zemích válčit, bude mít i on vyšší šance srovnat své spory s Ukrajinou.
I v současné době, kdy je samo Rusko ve válce s Ukrajinou, chce mezi zeměmi Putin zachovat mír a silně se v konfliktu angažuje. Informoval o tom web The Moscow Times, který uvedl, že Putin stojí na straně Arménie.
Útok na civilisty?
Agentura Reuters uvádí, že Ázerbájdžán začal ostřelovat během úterní noci města Jermuk a Goris. Země tvrdí, že její útok je veden pouze proti legitimním vojenským cílům. Ačkoli Arménie uvedla, že byly zasaženy i civilní oblasti, nepřítel to odmítá.
Situace se zdá velmi podobná tomu, co probíhalo v únoru mezi Ruskem a Ukrajinou. Putin od začátku tvrdil, že jde o čistě vojenskou akci, přitom ale útočil i na civilní oblasti. Tentokrát je ale hlavní rozdíl v tom, že se ruský prezident postavil na stranu napadené země.
Arménie po začátcích bojů telefonicky kontaktovala Moskvu a Putin se ihned začal angažovat. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova je prezident Ruska konfliktem velmi znepokojen. „Prezident samozřejmě udělá všechno pro to, aby přispěl k deeskalaci napětí na hranici,“ uvedl.
Rusko nás zachrání
Arménie očividně na ruský zásah velmi spoléhá. Arménský ministr obrany Suren Papikyan a ruský protějšek Sergej Šojgu se telefonicky dohodli na společné snaze stabilizace země, píše The Guardian. Podle Papikyana by mohlo zapůsobit i to, že se Ruska v současné době svět bojí.
„Je těžké podceňovat roli Ruska v tomto konfliktu,“ řekl k jeho slovům Peskov, který věří, že Ázerbájdžán s Arménií obnoví mírovou smlouvu, na které se před lety Rusko podílelo. Pokud tomu tak nebude, bude se Moskva v konfliktu dál angažovat, upozornil web The Moscow Times.
Na druhou stranu podle Laurence Broerse, který se specializuje na válečné vztahy mezi jednotlivými zeměmi, ztratilo Rusko ve válce nejen postavení garanta míru a bezpečí, ale také mnoho vojáků. Podle něj tak Arménii podpořit v současné situaci společně se zvládáním války na Ukrajině nezvládne, uvádí Reuters.
Zdroj: The Moscow times, The New York times, Reuters, The Guardian
Autor: Šárka Cvrkalová