Putin podepsal další zákon proti členům LGBT+ komunity

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v prosinci zákon, podle kterého je chvála vztahů dvou osob stejného pohlaví také jejich propagací. To je podle tamních zákonů trestné. Odborníci se podle agentury Reuters shodují na tom, že jde především o snahu odvést pozornost od války.

Rusko podporu skupiny LGBT+ jedinců označuje za protizákonnou. Ačkoli lidskoprávní organizace tvrdí, že zákon záměrně podněcuje homofobii, v zemi se lidem s jinou než heterosexuální orientací žije špatně už velmi dlouho.

„Do svých deseti let jsem žil v Rusku. Pak jsme se s rodinou přestěhovali. Dnes je mi 19, jsem gay, mám přítele. A jsem neskutečně rád, že jsem v Čechách, protože kdybych zůstal tam, nikdy bych nemohl být sám sebou,“ říká pro Přehledně24 student Ivan.

Zákon pro všechny věkové kategorie

V roce 2013 byl v Rusku zaveden zákon, který zakazuje propagandu homosexuálních vztahů mezi náctiletými. Nyní se tento zákaz nově vztahuje na všechny věkové skupiny. Navíc je za šíření propagandy brána i chvála vztahu dvou osob stejného pohlaví.

Prakticky za jakoukoli zmínku o homosexualitě v pozitivním kontextu v reklamě nebo na veřejnosti hrozí všem lidem vysoká pokuta, uvádí CNN. Podle serveru Washington Post se po začátku války situace pro členy LGBT+ komunity výrazně zhoršila.

Úřady totiž tyto osoby často úmyslně označují za zahraniční agenty a nechávají je ze země vyhostit. „Už se začátkem války jsem si byla jistá, že přijde nová vlna agrese vůči LGBT+ lidem, aby stát odvedl pozornost od bojů, to je pro Rusko příznačné,“ řekla pro CNN třiatřicetiletá Yaroslava, která žije v Petrohradu s partnerkou.

„Jsem neskutečně rád, že nemusím žít v Rusku. Válka je samozřejmě strašná věc a v dnešních dnech jsem vděčný za to, že jsem v Česku, více než za cokoli jiného. Už několik let zde ale žiji spokojený život, což by v rodné zemi mého otce nikdy nebylo možné,“ říká pro Přehledně24 šestadvacetiletý Viktor.

Proti zákonu bojují například vydavatelé

CNN uvádí, že lidé se proti novému rozhodnutí bouří, nemohou s ním ale prakticky nic udělat. Některé větší společnosti se tak snaží alespoň ukázat veřejně svůj názor. Například vydavatelé v knihách o osobách stejného pohlaví texty nevystřihují, ale začerňují, aby bylo vidět, o co se původně jednalo.

„Jsem rád, že se vydavatel rozhodl text nevystřihovat, ale přebarvil ho černou barvou. Tam, kde byly pocity dvou osob stejného pohlaví a jejich vzájemná přitažlivost, tam teď budou prázdné černé čáry,“ uvedl podle tiskové zprávy jeden z autorů knih.

Útok v Bratislavě

Světem LGBT+ komunity výrazně zahýbal například také nedávný útok před gay barem v Bratislavě. Během toho byli zastřeleni dva mladí lidé. Po útoku se strhla na slovenskou vládu vlna kritiky, země totiž nemá uzákoněna ještě ani registrovaná partnerství.

Národní rada hlasovala o třech návrzích zákona o registrovaném partnerství, naposledy v roce 2012. Všechny byly ale zamítnuty. Zda se ale něco změní, zatím není jasné. Bývalý ministr financí Igor Matovic například místo podpory veřejně šíří nenávist vůči členům LGBT+ komunity.

Zdroj: Reuters, Přehledně24, The Guardian, CNN, Washington Post, Mediazona

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články