Putin slíbil odškodné pro rodiny zemřelých vojáků. Jejich těla ale zůstávají dál na bojištích

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Valka Ukrajina
Zdroj: Profimedia

Dvanáctým dnem pokračuje ozbrojený konflikt na Ukrajině. Značné ztráty jsou na obou stranách. Ruský prezident Vladimir Putin navíc v neděli podepsal dekret o dodatečném odškodnění pro rodiny vojáků. Přitom informace o jejich počtu jsou podle mnohých značně podhodnocené.

Boje na Ukrajině stále nekončí. Pod palbou je Kyjev, Charkov, Mykolajiva i Mariupol. Z toho se i nadále nepodařilo evakuovat civilisty. Podle ukrajinského ministerstva vnitra je to z důvodu neustálého odstřelování ze strany ruských armádních sil.

Ukrajinu už opustilo přes 1,5 milionů lidí. Uvedla to ČTK s odkazem na komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho. A jejich počet neustále stoupá.

Velikost ruských ztrát příliš nesedí

Stoupá také počet mrtvých či zraněných vojáků, a to na obou stranách. Rusko obvykle o svých ztrátách veřejně nemluví, nedávno ale ruské ministerstvo obrany udělalo výjimku. Podle serveru Novinky.cz ruský státní aparát přiznal 498 mrtvých vojáků a 1597 zraněných.

Podle amerických pozorovatelů však čísla ani vzdáleně neodpovídají realitě. Předpokládá se, že na straně Kremlu by se mohlo jednat o dva až čtyři tisíce mrtvých vojáků, ukrajinská strana dokonce předpokládá, že by jich mohlo být až deset tisíc. Přesně ověřit tato data ale nelze.

Kompenzace pro příbuzné

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu večer podepsal nový výnos týkající se odškodnění rodin zemřelých či zraněných ruských vojáků. Informaci přinesl zpravodajský web CNN Prima NEWS s odkazem na ruský deník Kommersant.

Rodiny by nyní měly mít nárok na jednorázový příspěvek ve výši pět milionů rublů (cca 1,2 milionu korun) v případě úmrtí příbuzného a tři miliony rublů (cca 740 tisíc korun) v případě jeho zranění během služby v ruské armádě.

Kdo vlastně peníze dostane

Tato speciální pomoc nebude mít vliv na čerpání ostatních dávek sociální podpory, jako je například odškodné z pojistky. Na to mají nárok opět rodiny padlých vojáků a také vojáci, kteří následkem zranění nejsou schopni nadále vykonávat svou funkci.

Na povrch ale začíná vyplouvat otázka, zda vůbec, a případně v jakém množství, se ruské rodiny dozvědí o osudu jejich blízkých. Podle anonymních pozorovatelů totiž některé ruské jednotky nechávají své zemřelé spolubojovníky ležet na bitevním poli a o jejich osud se více nestarají.

Zdroj: ČTK, CNN Prima NEWS, Novinky.cz

Autor: Markéta Mladá



Související články