Revoluce pro pejskaře: Byl vyvinut inteligentní obojek, který ochrání zdraví vašeho mazlíčka

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
pes obojek
Zdroj: Shutterstock

Psi jsou jedním z největších šiřitelů tasemnice, která způsobuje onemocnění známé pod názvem echinokokóza. To je nebezpečné nejen pro samotné zvíře, ale také pro člověka, na nějž se může snadno přenést. Proto svým psům pravidelně kupujeme odčervovací tablety. Ty jsou ale drahé a nemusí působit na sto procent.

V Číně v nedávné době vědci vyvinuli obojek, který podle všeho u velké části psů dokáže snížit riziko nakažení tímto parazitem, jeho šíření, a dokonce zastupuje samotné odčervovací tablety, které jsou v mnoha tamních regionech nedostatkovým zbožím.

Především v odlehlých oblastech je zásobování léky pro zvířata náročné a lidé často kvůli dojíždění do dalekých měst svým psům odčervení nedopřávají. Koupit tak obojek, který jim vydrží celý život, by pro ně bylo skvělou alternativou.

V mnoha oblastech je bakterie epidemiologická

Ačkoli v České republice nepovažujeme tasemnice u psů jako takový problém, v Číně jsou na mnoha místech některé její druhy tolik rozšířené, že se jedná doslova o epidemii, kterou je třeba řešit.

Celkem 368 regionů v Číně bylo v souvislosti s nákazou tasemnicí označeno za problémové. Ve většině z nich se přitom právě psi ukázali jako hlavní přenašeči, kvůli kterým se parazit rozšířil i na lidi.

Vědci v posledních letech vyzkoušeli přes 551 druhů různých obojků. U některých z nich zjistili skvělé výsledky. Rozhodli se proto různé produkty zkombinovat. Nakonec tak vznikl obojek, který by mohl být nekompromisním zabijákem parazitů.

Úspěšné testování

Testování obojků probíhalo na nakažených psech náhodně vybraných z různých oblastí, ve kterých se epidemie projevila. Výsledky prozatím ukazují 88% úspěšnost, a je tak jen otázkou času, než budou obojky zdokonaleny a vypuštěny do světa.

Tasemnice napadají i další zvířata, mezi která patří dokonce i velryby. U těch často dosahují paraziti velikosti až 30 metrů. Druhů tasemnic je celá řada, obecně ale platí, že většina je jich přenosná na člověka.

Pokud se pacient nakažený tasemnicí neléčí, může u něj dojít k výrazným zdravotním problémům a v krajních případech také ke smrti. Je totiž napadána klíčová část jeho střev, která pomáhá při vyměšování.

Zdroj: Reuters

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články