Revoluční vynález ultralehkého robota, který na sebe umí nasbírat mikroplasty z hlubin oceánů, by mohl pomoci s řešením jejich znečištění. Navíc se tato robotická ryba dokáže sama opravit, pokud se někde na své misi poškodí.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů malých velikostí, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu jako součást jejich znečištění. Tyto mikroplasty se posléze hromadí v oceánech, většinou na jejich dně, ohrožují tamní životní prostředí a je nesmírně těžké je odsud efektivně odstranit.
Zázračný robot ve tvaru ryby
Studie s názvem Robust, Healable, Self-Locomotive Integrated Robots Enabled by Noncovalent Assembled Gradient Nanostructure publikovaná společností American Chemical Society na začátku června letošního roku představila roboty ve tvaru ryb, kteří dokážou plavat a sbírat mikroplasty ze zákoutí a skulin oceánů.
„Vyvinuli jsme robota, který je schopen sbírat vzorky škodlivých mikroplastů z vodního prostředí,“ citoval list The Guardian prohlášení hlavní autorky studie a výzkumné pracovnice Ústavu pro výzkum polymerů na Sečuanské univerzitě Yuyan Wang.
Robo-rybka ve tvaru ryby
Asi 15 milimetrů dlouhý robot se vejde do malých škvírek v útesech, dokáže sám plavat a orientovat se v prostředí, zachytit se volně plovoucích mikroplastů, a dokonce se i sám opravit, pokud se na své výpravě poškodí.
Pohybuje se rychlostí asi tři centimetry za sekundu, využívá k tomu ploutve podobně jako opravdové ryby a je vyroben z přírodní perleti.
“It is of great significance to develop a robot to accurately collect and sample detrimental microplastic pollutants from the aquatic environment,” said Yuyan Wang, a researcher at the Polymer Research Institute of #Sichuan University and one of the lead authors of the study. pic.twitter.com/tDofckxOwA
— Al Mayadeen English (@MayadeenEnglish) June 23, 2022
„Poté, co robot mikroplasty ve vodě posbírá, mohou vědci analyzovat složení a fyziologickou toxicitu mikroplastů,“ popsala Yuyan Wang.
Perleť na sebe totiž dokáže vázat organická barviva, antibiotika nebo těžké kovy, které mají v mikroplastech silné chemické vazby, a dochází proto k elektrostatické interakci s rybím tělem. A díky tomu se tyto částečky přilepí na povrch rybího těla, vysvětluje proces rybí práce web ČT24.
Vynález je teprve v testování a momentálně není možná jeho masová výroba. Dle vědců že Sečuánu má robo-ryba ještě mnoho slabin na to, aby mohla být již využívána ke sběru miktoplastů v oceánech, a to dle vědců nikdy nebylo jejím úkolem.
Hlavní poselství robo-ryby shledávají v tom, že bude vědce informovat o množství mikropastů v oceánech a jejich chemickém složení.
Zdroj: The Guardian, Newsweek, ACS Publications, ČT24, Radio Wave, Twitter, Deník
Autor: Veronika Holcová