Ruské deportační tábory na okupované Ukrajině se podobají ghettům z 2. světové války. Lidem je tu odepřena i základní lékařská pomoc

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vladimir Putin
Zdroj: Profimedia

V okupovaných částech Ukrajiny bylo Ruskem zřízeno několik táborů, které se mají podle dostupných informací podobat krutým ghettům z 2. světové války. V těch lidé žijí v nelidských podmínkách, údajně se tu šíří nemoci a mnozí Ukrajinci jsou po přerozdělení odváženi do odlehlých částí Ruska, daleko od své rodiny.

Šokující záběry, které získal k dispozici deník The Sun ukazují, jak se lidé tísní v přeplněných stanech, jiní leží na studené podlaze ve velkých chladných místnostech. Informace naznačují, že někteří lidé jsou odkázáni pouze na jedno jídlo denně.

V táborech má také podle všeho řádit tuberkulóza. Nakažení byli údajně zamčeni na jednom místě ve školní tělocvičně a byla jim odepřena i základní zdravotnická péče.

Rusko násilné přesuny Ukrajinců popírá

V táborech jsou lidé děleni do několika skupin. Někteří dostanou povolení cestovat i mimo něj, jiní jsou deportováni daleko od své rodiny. Všem Ukrajincům jsou sebrány doklady a je s nimi údajně zacházeno jako s podřadnými jedinci.

Rusko podle serveru Express násilí na ukrajinských lidech a jejich přesuny proti jejich vůli odmítá. Stejně tak reaguje Moskva i na zprávu o vymývání mozků mladým dětem, ze kterých se údajně pokouší udělat své ruské poskoky.

Kdo se pokusí o útěk, dočká se trestu

Ruská tisková agentura TASS původně tvrdila, že tamní hrdinští záchranáři nabízí Ukrajincům pomoc. Prý je ubytovávají v dobrých podmínkách a dávají jim najíst, píše BBC. Jenomže následně došlo k odhalení skutečnosti.

Mnohdy nemocní lidé spí na podlaze, dostávají jen vodu a sotva jedno jídlo denně. Pokud se někdo z tábora pokusí utéct, je většinou chycen a zbit do bezvědomí.

Ombudsmanka Ljudmila Denisová v rozhovoru pro ukrajinský zpravodajský server Ukrinform říká, že svědek uvedl, že 300 Ukrajinců bylo naloženo do vlaku směřujícího na Sibiř. Nucená deportace nebo přesun celého okupovaného území nebo jeho části přitom podle Ženevské úmluvy z roku 1949 představuje válečný zločin.

Zdroj: The Sun, Express, BBC

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články