Ruská invaze na Ukrajinu trvá již 5 týdnů. Po celou tuto dobu se v médiích objevují rozporuplné zprávy jak z Ruska, tak z Ukrajiny. Velmi často jedna země vydá prohlášení, které následně druhá země dementuje jako nepravdivé. Dle sobotního vyjádření ukrajinského vyjednavače Davyda Arachamiji dospěla jednání mezi zeměmi do bodu, kdy se spolu mohou sejít Volodymyr Zelenskyj a Vladimír Putin, aby uzavřeli dohodu, píše ČTK.
Nadějnou a pozitivní zprávu však následně popřel hlavní ruský vyjednavač Vladimir Medinskij.
Jednotlivá setkání vyjednavačů z Ukrajiny a Ruska přitom sleduje celý svět s napětím. Každá pozitivní zpráva o pokroku ve vyjednávání je nadějí, že by mohla ruská invaze na Ukrajině skončit.
Dohoda na spadnutí?
Podle agentury Interfax-Ukrajina měl ukrajinský vyjednavač Davyd Arachamija prohlásit, že Rusko akceptuje všechny ukrajinské postoje kromě Krymu. Doslova měl říct, že: „Rusko dalo oficiální odpovědi na všechny postoje, což znamená, že akceptovalo tuto (ukrajinskou pozici) s výjimkou otázky Krymu.“
O této dohodě však není písemný záznam, ukrajinská strana měla v rámci videohovoru dostat pouze ústní ujištění, že tomu tak je. Dále Arachamija uvedl, že ruská strana považuje dokumenty od Ukrajiny za dostatečně zpracované a lze je tedy předložit na společném jednání prezidentů.
Po společném jednání volá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již delší dobu. Dle vyjednavače by se prezidenti měli setkat v Turecku. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan měl po telefonických rozhovorech s oběma prezidenty potvrdit, že je připraven takové setkání uspořádat.
Rusko pokrok ve vyjednávání dementovalo
Následně však v neděli ráno přišlo vyjádření hlavního ruského vyjednavače Vladimira Medinského. Ten podle iDNES uvedl, že: „Návrh dohody není připraven k předložení na schůzce na nejvyšší úrovni.“ Vysvětlil to tak, že postoje Kremlu ke statusu Krymu a Donbasu jsou beze změny, a tedy k žádnému většímu pokroku nedošli.
Medinskij dále uvedl: „Navíc ukrajinští diplomatičtí a vojenští experti značně zaostávají v potvrzování i těch dohod, kterých již bylo dosaženo na politické úrovni ohledně návrhu textu.“ Prý také nesdílí optimismus Arachamije.
Dle tohoto dnešního vyjádření lze tedy předpokládat, že vyjednávání budou i nadále pokračovat mezi vyjednavači a na schůzku prezidentů v brzké době nedojde.
Nicméně určitý pokrok potvrdil i Medinskij, který uvedl, že Ukrajina se nyní staví k mírovým rozhovorům realističtěji. Za úspěch pak považuje slib Ukrajiny, že bude neutrální, nepřipojí se k cizímu vojenskému bloku, nebude mít své jaderné zbraně a v neposlední řadě nebudou na jejím území žádné vojenské základny cizí země.
Autor: Soňa Jiroutová