Rusko se chce do pátku odpojit od globálního internetu. Přerušení služeb oznámila i streamovací služba Netflix

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
moskva
Zdroj: Shutterstock

Rusko se chce odpojit od celosvětového internetu. Podle informací nezávislé běloruské televize Nexta zahájila země k tomuto kroky důrazné přípravy a nejpozději do pátku by měla celou akci realizovat. Na sociální síti Twitter o tom informovala Nexta s odvoláním na ruský vládní dokument.

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor už delší dobu omezuje informace, ke kterým se mohou lidé v zemi dostat. V pátek zablokoval pro ruské občany sociální síť Facebook, později se zaměřil právě i na Twitter. Ačkoli mnoho věcí omezuje samotné Rusko, jiné aplikace a weby jsou rušeny z dalších zemí.

Například Čínská aplikace TikTok dnes oznámila, že omezila své služby v Rusku. Údajně k tomu došlo kvůli novému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření jiných než oficiálních informací o ruské armádě. Přerušení služeb v Rusku oznámila i platforma na sledování filmů a seriálů Netflix.

„Život bez sociálních sítí si nedokáži představit. Když teď navíc přijdou Rusové i o Netflix, mladá generace, která vlastně za nic nemůže, to bude mít opravdu těžké. Tamní studenty to ovlivní hodně,“ říká studentka Irena, která v Rusku dokonce nějaký čas žila, a ví díky tomu, že sociální sítě a seriály jsou tu podobně jako v jiných zemí pro mladé lidi důležitým faktorem.

Tvrdé tresty za dezinformace

Podle ČTK zavedl ruský parlament v pátek trest až 15 let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím. Média v Rusku tak mohou zveřejnit v podstatě pouze to, co píší úřady.

Právě proto je zrušení sociálních sítí velmi významným krokem, na nich se totiž mohli lidé dozvědět o tom, co se skutečně za hranicemi děje. Mnoho z nich ale přesto věřilo tomu, že Rusko dělá ve skutečnosti jenom to, co je správné. Mnoho ruských občanů sice proti válce protestuje, jiní ale věří Putinovi a jeho slovům.

V minulosti už například server Novinky psal i o tom, že mladí lidé s přístupem na sociální sítě upozorňují starší generace na skutečnost a snaží se jim ukázat, co skutečně Putin na Ukrajině dělá. Jenomže mnozí lidé jsou dezinformovaní a nevěří ani vlastním dětem.

Pouze prezentace ruské strany

Pokud dojde k úplnému odpoutání od celosvětového internetu, bude obyvatelstvo v Rusku informováno o tom, co se na Ukrajině děje, pouze z pohledu vlastní země. Už v současné době mnoho lidí věří tomu, že Putin dělá dobrou věc, takovýto zákrok pak jeho diktaturu v Rusku ještě posílí.

Zdroj: ČTK, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články