Situace okolo ruského opozičního předáka Alexeje Navalného je stále velmi komplikovaná. Dnes došlo k omezení činnosti fondů založených právě Navalným. Jedná se o potvrzení předběžného opatření, o které zažádala tamní prokuratura. To má platit, dokud moskevský soud nerozhodne o žádosti žaloby zakázat tyto fondy jako extrémistickou organizaci. Informaci přineslo BBC.
V žádosti píše ruská žalující prokuratura o Fondu boje proti korupci a taky o Fondu obrany práv občanů šířit informace v médiích a na internetu, pořádat jakékoliv druhy akcí a veřejných shromáždění a zúčastnit se voleb, které Navalnyj se svými spolupracovníky založil.
Fondy byly v hledáčku ruských úřadů již delší dobu. Ty je totiž podezřívaly, že přijímají peníze ze zahraničí. Prokuratura rovněž zažádala o zmražení těchto kont.
Soud jednal neveřejně
Dnešní soud jednal za zavřenými dveřmi a jeho výsledek tak není přesně znám.
Pro ruský deník Kommersant poté promluvila tisková služba soudu. „Seznam zákazů není uveden, protože případ se posuzuje v utajeném režimu, a tak se rozhodnutí nezveřejňuje,“ vysvětlila.
Avšak šéf Navalého regionálních štábů Leonid Volkov na sociální síti zveřejnil fotografii s požadavky prokuratury. Mimo jiné v nich zakázala umisťovat materiály na internet, organizovat veřejné události a účastnit se referend a voleb pro všechny organizace spjaté s Alexejem Navalným.
Prozatím se jednalo o předběžné opatření, které bylo přijato na základě žaloby podané tamní prokuraturou.
Pokračování procesu bude nejspíš zase bez veřejnosti
Neziskové organizace, jak jsou tyto dva fondy v Rusku zaregistrovány, může zakázat či omezit soud skrze vlastní soudní proces. K tomu podle BBC v nejbližší době dojde, ale dá se očekávat, že budou probíhat bez přítomnosti veřejnosti.
Opoziční aktivista Alexej Navalnyj byl v únoru odsouzen moskevským soudem k nepodmíněnému trestu ve výši 3,5 let. Od té doby dochází k pravidelným demonstracím na jeho podporu. V dubnu pak byla odsouzena jeho advokátka k roku nápravných prací.
Autor: Markéta Krejčí