Na území okupované Ukrajiny začalo v pátek narychlo zorganizované referendum. Podle Moskvy v něm obyvatelé okupovaných území hlasovali o tom, zda se chtějí připojit k Rusku. Ještě před zveřejněním výsledků referendum odmítla jak Ukrajina, tak Západ, který hlasování označil za jasný podvod.
Hlasování, které Rusko nazývá jako referendum o připojení k ruskému státu, probíhalo v samozvané proruské Luhanské lidové republice (LNR), Doněcké lidové republice (DNR) a na Ruskem okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti.
V referendu se chce drtivá většina připojit k Rusku
Hlasování započalo v pátek a trvalo tři dny. Podle agentury Reuters uvedly luhanské úřady, že 98,4 % tamních lidí hlasovalo pro připojení k Rusku. V Záporoží to bylo 93,1 % a v Chersonu se vyslovilo pro „ano“ nad 87 %. Samozvaná republika Doněck ohlásila, že si připojení k Rusku přeje dokonce 99 % respondentů.
Na výsledky začali okamžitě reagovat nejvyšší ruští představitelé. „Referenda jsou u konce. Výsledky jsou jasné. Vítejte doma, v Rusku!“ uvedl Dmitrij Medveděv na sociální síti Telegram, píše agentura Reuters.
Západní svět hlasování neuznal
Jeho nadšení ovšem nesdílí zbytek světa. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která běžně monitoruje průběh voleb v Evropě, už oznámila, že výsledky referenda nepovažuje z právního hlediska v žádném případě za platné. Uvedl to zpravodajský web iDNES.
Stejně tak zareagovali zástupci Evropské unie. Ti výsledky hlasování neuznali, navíc uvedli, že je to jen další důvod, proč na Rusko uvalit další sankce.
Ukrajina nehodlá výsledky respektovat
Stejně zareagovala i samotná Ukrajina. „Tuto frašku na okupovaných územích nelze nazvat ani imitací referenda,“ uvedla agentura Reuters s odkazem na videoproslov prezidenta Zelenského. Ten dále uvedl, že hodlá ochránit Ukrajince na okupovaném území, a to i za pomoci armády, která má být už na cestě.
Ukrajinský prezident rovněž promluvil k Radě bezpečnosti OSN, kde upozornil na to, že Rusko opakovaně porušuje mezinárodní právo, uvedlo ČTK s odkazem na agenturu AP.
Záminka k použití jaderných zbraní
Narychlo vypsané referendum nejspíše souvisí s faktem, že ruská armáda stále nedokázala obsadit celou Doněckou oblast, jak měla zřejmě už od počátku v plánu. Ukrajinská armáda navíc postupuje velmi rychle a existuje možnost, že své anektované oblasti dobyje zpět.
Lze tedy předpokládat, že pokud by Moskva uznala výsledky referenda a oficiálně připojila tyto oblasti k Rusku, chování Ukrajiny, pokud by chtěla dobýt své původní území zpět, by Rusko považovalo za ohrožení své územní integrity. Putin už několikrát naznačil, že by se v tom případě nebál použít i jaderné zbraně.
Autor: Markéta Mladá