Dva bratři byli odsouzeni za znásilnění a vraždu teprve jedenáctileté dívky k trestu smrti. Po třiceti letech se ovšem ukázalo, že čin s největší pravděpodobností nespáchali. Soud v Severní Karolíně nyní rozhodoval o výši jejich odškodného. Nakonec jim přiznal rekordní částku. Oba dostanou dohromady 75 milionů dolarů, což je zhruba 1,5 miliardy českých korun. Informaci přinesl deník The Washington Post.
Dva nevlastní bratři Henry McCollum a Leon Brown byli v roce 1983 odsouzeni za znásilnění a vraždu malé dívky. Pro soud to byl tehdy jasný proces. Oba obžalovaní, tehdy jim bylo pouhých 19 a 15 let, totiž podepsali přiznání, a to ještě během výslechu.
Jak se ale později ukázalo, výslech trval několik hodin a nebyl u nich přítomen právní zástupce chlapců. Doznání bylo připraveno vyšetřovateli. Oba podezřelí ale trpí mentálním postižením, které mimo jiné způsobuje, že mají problém porozumět psanému textu. Shodně potom vypověděli, že nevěděli, co podepisují.
Trest smrti trvající 30 let
Porota je tehdy odsoudila k trestu smrti. Mladšímu z nich byl nakonec trest zmírněn na doživotí, starší ovšem čekal i nadále v „cele smrti“. Soud oba muže propustil v roce 2014 bezprostředně po tom, co byly objeveny důkazy z místa činu, konkrétně DNA, které patřilo jinému muži. Ten si shodou okolností zrovna odpykával ve vězení trest za podobný zločin.
Testy DNA tehdy iniciovala Innocence Inquiry Commission, což je právní komise zřízená vládou působící v Severní Karolíně. Jejím úkolem je právě dodatečně přezkoumávat případy, kde je rozsudkem trest smrti, aby nedošlo k popravení nevinného člověka.
Vysoké odškodnění má vyslat signál společnosti i policii
Po propuštění oba nespravedlivě věznění muži podali civilní žalobu, a to jak na policejní sbor, který tehdy vedl vyšetřování, tak na město Red Springs, kde tehdy k tragické události došlo. Právníci jsou přesvědčeni, že od tamní policie tehdy došlo k velkému nátlaku, aby se dotyční přiznali. Svou roli tam mohl hrát i fakt, že jsou oba muži tmavé pleti.
Porota v americkém státě Severní Karolína nyní rozhodovala o výši odškodnění, které mužům náleží. Nakonec se rozhodla pro jeden milion dolarů pro každého bratra za jeden rok ve vězení. K tomu ještě přidala 13 milionů jako pokutu pro skutečného viníka. Každý z bratrů si tedy přijde na 37,5 milionu dolarů.
„Porota nemohla vyslat silnější signál ohledně toho, že občané této země nebudou tolerovat nevhodné chování bezpečnostních složek a už nebudou slepě důvěřovat svědectvím policie na úkor těch od marginalizovaných lidí,“ reagoval právní zástupce bratrů Elliott Abrams pro The Washington Post.
Oproti němu Scott MacLatchie, který před soudem zastupoval stát Severní Karolínu, po vynesení rozsudku nechtěl případ více komentovat. Podle informací agentury AP se ve své závěrečné řeči snažil zpochybnit nevinu Henryho McColluma i Leona Browna.
Autor: Markéta Krejčí