Slanina bez slaniny? Matka příroda se může pochlubit i jinými bizarnostmi

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Morska rasa dulse
Zdroj: Shutterstock

Příroda je neuvěřitelná čarodějka. Nepřestane nás neustále překvapovat a přinášet nám další a další kuriozity, nad kterými my, lidské bytosti, můžeme jen nevěřícně kroutit hlavami a sledovat, co dalšího dosud neobjeveného pro nás má schované.

Je libo slaninu z mořského dna?

Říká se jí „superpotravina budoucnosti“ nebo „mořská slanina“.  Akvakulturisté v Oregonu vyvíjejí speciální potravinářský průmysl, který je zaměřený na mořské řasy.

Ty jsou totiž jedním z nejproduktivnějších zdrojů bílkovin na Zemi. Tato řasa se nazývá dulse a nachází se v severním Atlantiku a Tichém oceánu. Severní Evropané ji jedli po staletí.

Vědci z Oregonské státní univerzity patentovali kmen, který lze pěstovat v nádržích na souši pouze za použití mořské vody a slunečního záření.

Pokud se na mořskou řasu dulse podíváme jako na potravinářský produkt, zjistíme, že má v tomto ohledu několik výhod. Roste rychle, je bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty a bílkoviny.

Spousta lidí se shoduje na tom, že když proužky dulse vyudíme a usmažíme, chutnají jako slanina. Farmy společnosti Chuck Toombs na pobřeží Oregonu prodávají tuto řasu čerstvou do restaurací a sušenou do obchodů.

Po rostlinných bílkovinách je totiž čím dál tím větší poptávka.

Tučňáci v originálním fraku

Černo-bílé tučňáky „ve fraku“ všichni moc dobře známe. Tučňáci královští však mohou být i netradičně zabarveni, a to žluto-bíle. Jedná se o zvířata s chybějící pigmentací a nejsou tak úplně netradiční a vzácní. Zabarvení se vyskytuje u jednoho z každých 20 000 tučňáků královských.

Ačkoliv tito jedinci vypadají velice zajímavě a originálně, toto odlišení může zapříčinit, že si takto zbarvený tučňák nebude moct najít partnera. Stejně tak u něj hrozí větší riziko, že se stane potravou svých přirozených nepřátel, jako jsou například tuleni.

Obrněný brouk

Pokud nejste milovníci hmyzu a brouků, nebo se jich dokonce štítíte, možná vám nedělá problém takového broučka jednoduše zašlápnout. Budete mít s tím ale trochu problém. Ne nadarmo se mu totiž říká železný brouk.

Měří téměř tři centimetry a jeho povrch je tak silný, že vydrží sílu téměř 40 000krát větší, než je jeho hmotnost.

Americké letectvo financuje výzkum tohoto brouka a jeho brnění, aby ho mohlo použít k vývoji nových válečných materiálů.

Zdroj: National Geographic

Autor: Julie Bordášová



Související články