Dnes bylo ministrem hospodářství Richardem Sulíkem a ministrem financí Igorem Matovičem podepsáno memorandum, které garantuje zmrazení cen elektřiny na příští tři roky. Slováci tak celkově ušetří kolem miliardy eur.
Zvyšování cen energií trápí celou Evropu a výjimkou není ani Česko či Slovensko. Zatímco Evropská unie vymýšlí dotační tituly a nové strategie, naši východní sousedé se rozhodli pomoci si sami. A to speciální dohodou o zmrazení cen elektřiny.
Domluvila se ministerstva i akcionáři
„Dohodli jsme se na klíčovém řešení pro stabilizace cen elektrické energie na následující tři roky,“ řekl Matovič na tiskové konferenci. Slovákům se tak cena elektrické energie zastavila na 61,21 eura za MWh, což je necelých 1 500 korun.
Memorandum uzavřelo ministerstvo financí a ministerstvo hospodářství se společností Slovenské elektrárne (SE). Tu podle ČTK vlastní z 34 procent stát. Zbytek náleží Energetickému a průmyslovému holdingu a italským akcionářům z firmy Enel.
Místo daně zmrazení
Důvod, proč se všichni akcionáři dohodli, je jednoduchý. Slovensko totiž mělo v plánu uvalit speciální daň na nadměrný zisk, které by SE získalo prodejem elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách. Společnost se už v době přípravy návrhu bránila, že by to pro ni mohlo být likvidační.
Podle připravovaného zákona by SE v roce 2023 zaplatilo na nové dani až 269 milionů eur, tedy zhruba 6,5 miliardy českých korun. Proto se s ministerstvy dohodla, že po dobu zmrazení cen nebude vláda prosazovat žádné nové zdanění elektřiny.
„V poslední době se ceny všeho neustále zvyšují. U energií jsem to vnímal opravdu velmi výrazně. Pokud zmražení elektřiny skutečně povede k nějaké úlevě, jsem samozřejmě velmi rád. Kdyby měly částky ještě stoupat, nevím, zda bych byl schopný to zvládat,“ říká pětatřicetiletý Samuel z Liptovského Mikuláše.
„Už bylo na čase, aby s tím někdo něco udělal. Ceny rostou neskutečně, a ačkoli s manželem vyděláváme oba poměrně slušně, uživit rodinu není sranda. Jsme tak rádi, že máme alespoň nějakou naději,“ dodává pro Přehledně24 Alexandra z Trenčína.
Kapacitu zvýší nový jaderný blok
Ve smlouvě je rovněž definován objem elektřiny, u které bude cena garantována. Podle slovenského deníku Finweb je to 6,15 terawatthodin. Což zřejmě ale nepokryje celou poptávku. Celých 5,6 terawatthodin spolknou jen domácnosti.
Zbytek si musí rozdělit ještě státní instituce, jako například nemocnice, školy, úřady, sociální služby a podobně. K navýšení objemu dostupné energie by mohlo dojít po uvedení do provozu třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce.
Slovenská republika chce tímto krokem zmírnit finanční zátěž domácností. Platby za energie a za jídlo totiž patří mezi ty nejvyšší výdaje jednotlivců i rodin, a jejich cena navíc neustále stoupá.
Zdroj: ČTK, Finweb.hnonline.sk, idnes.cz
Autor: Markéta Mladá