Slovenský parlament schválil dohodu o obranné spolupráci s USA. Opozice nesouhlasí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zuzana caputova
Zdroj: Profimedia

Slovenský parlament schválil dohodu o obranné spolupráci s USA. Američtí vojáci teď na základě této dohody budou moci využívat dvě vojenské letecké základny, které se na území Slovenska nacházejí. Dohodu následně ratifikovala i prezidentka země Zuzana Čaputová a domluva ihned vstoupila v platnost.

Opoziční strany však podle informací České televize vystupují proti dohodě, která nemá ani podporu většiny obyvatel. Na druhou stranu představitelé slovenské vlády mluví o spolupráci s USA jako o kroku ke zvýšení bezpečnosti. Ministr obrany Jaroslav Naď navíc podotkl, že podobnou smlouvu s USA uzavřela řada dalších evropských zemí.

Konec suverénního státu?

Opozice má ale za to, že jde o ukončení slovenské suverenity, a jednání v parlamentu tak bylo provázeno řadou hádek, velmi hlučnými debatami, a dokonce i sirénou, kvůli které musela být celá schůze brzy k večeru rozpuštěna a hlasováním byla rozprava předčasně ukončena.

Vládní politici nicméně slova o omezenosti Slovenska odmítají. „Evropský kontinent, včetně Slovenska, je už několik let terčem hybridních útoků, včetně masivní dezinformační kampaně,“ uvedla prezidentka Čaputová v prohlášení k ratifikaci smlouvy.

„Jejím teritoriem jsou lidské mysli a její cílem je oslabení našich institucí, destabilizace naší společnosti a snaha ještě více nás vzdálit od našich spojenců. Přijímání této dohody bylo rovněž mohutně doprovázeno šířením dezinformací,“ dodala potom. „Dohoda nepředstavuje konec slovenské suverenity, právě naopak,“ doplnil premiér Eduard Heger.

Ficova petice

Expremiér Robert Fico ohlásil, že sbírá podpisy pro petici o vypsání referenda o dohodě. „Spouštíme petiční akci. Součástí bude i otázka, která se týká i této zrádcovské dohody. Věřím, že občané Slovenské republiky řeknou této smlouvě ne,“ řekl podle iRozhlasu.

Dohodu s USA při hlasování podpořilo 79 ze 140 přítomných poslanců. Pro schválení byly třeba hlasy alespoň 76 poslanců. Prošla tedy jen velmi těsně a i to je podle Fica dalším důkazem toho, že by se o celé věci mělo dál jednat. Vzdát se svého názoru jen tak nehodlá.

Zdroj: iRozhlas, Zprávy Aktuálně, Česká televize

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články