Ještě donedávna v některých zemích existovaly tresty smrti. Popravovalo se na šibenici, elektrickém křesle nebo smrtící injekcí. Dnes už je ve většině zemí zakázáno zločince popravovat. Historie ale hovoří o popravách, které byly mnohem brutálnější, než si kdo dovede představit.
Nejstarší záznamy o ling-čch’ pocházejí dokonce z 10. století. Brutální poprava se ale v Číně praktikovala po dlouhá staletí a jejím hlavním cílem bylo nejen potrestat zločince, ale také ukázat ostatním, co se stane, když se proviní podobně jako on.
Podívaná, která se často na příkaz panovníka lidem naskytla, v mnohých vyvolala trauma a skutečně vedla ke snížení zločinnosti. Smrt v tisíci kusech byla podle všeho opravdu jednou z nejbrutálnějších poprav vůbec.
Poprava zkušenými lékaři
Ling-čch’ začalo pro zločince ukřižováním. Byl zaživa přibit na dřevěný kříž za ruce a nohy na místě, kde se shromáždily davy, aby jeho utrpení pozorovaly. Někteří dobrovolně, jiní pouze proto, že to byl příkaz.
Vězni pak byly zaživa z nohou i rukou odřezávány kousky masa. Přitom mu byl podáván alkohol a drogy, aby zůstal při vědomí. Jakmile omdlel, přestal podle katů trpět a bylo třeba ho probrat.
Po zmrzačení rukou a nohou došlo na lámání kolen a kloubů. Pak se přešlo ke skalpování a řezání masa z obličeje. To vše prováděli zkušení katové a lékaři, kteří věděli, co a jak. Nebylo to totiž podle všeho snadné.
Bylo třeba zločince silně zmrzačit, nicméně nesměl zemřít hned. Pole historiků trvala poprava obvykle okolo dvaceti minut. Po celou tu dobu byly davy lidí hlídány, aby bedlivě pozorovaly, co se děje.
Tento druh popravy byl určen závažným zločincům. Ti, kteří se provinili brutální vraždou, zabili někoho vysoce postaveného, nebo se postavili proti státu, skončili smrtí, která děsila desítky nevinných.
Hlavu dostal panovník
Pokud i po veškerém utrpení, odřezání masa, skalpování a zlámaných kostech i kloubech zločinec stále žil, byla mu zaživa useknuta hlava sekerou. Pokud již zemřel, hlavu kat usekl také. Tu pak pozvedl do výše a nutil dav jásat nad smrtí vězně.
Panovník, který se sám popravy neúčastnil, si přál na důkaz toho, že byla spravedlnost vykonána, pak hlavu pouze vidět. Byla mu donesena a mnohdy se vystavovala na veřejnosti jako další způsob, jak lidem připomenout důležitost zákonů.
Ačkoli se skutečně po zavedení této popravy začala snižovat četnost vražd a porušování zákonů v některých oblastech, mnoho lidí, převážně pak dětí, začalo trpět psychickými problémy. Je tak jen otázkou, zda měly nakonec popravy ling-čch’ vliv dobrý, nebo špatný.
Ke stabilitě země pravděpodobně popravy příliš nepřispěly. Ve snaze vyhnout se problémům žili obyvatelé vesnic i měst ve strachu a neustálém stresu, který snižoval jejich výkonnost při práci.
I přesto byla v Číně ještě donedávna ling-čch’ povolena. Zdá se to téměř nemožné, ale oficiálně zakázána byla až v roce 1905. I poté ale byla ještě nelegálně praktikována na mnoha místech.
Zdroj: wikipedia.org, lifee.cz, Facebook
Autor: Šárka Cvrkalová