Sněhurka se polibku nemůže bránit, je to napadení, tvrdí aktivisté. Bouří se i další celebrity

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
spici snehurka
Zdroj: OlgaKan / Shutterstock.com

Poprask způsobila znovuotevřená atrakce s tematikou Sněhurky v americkém Disneylandu. Na jejím konci se objevil „kontroverzní“ polibek, kterým ji princ probudí ze zakletí. Tato scéna ale už několik let leží v žaludku aktivistům, kteří ji považují za akt podobný znásilnění, jak píše deník The Guardian.

Atrakce s názvem Sněhurčino magické přání (Snow White’s Enchanted Wish) získala mnoho pochvalných ohlasů za nové ozvučení, vizuální prvky a restaurované záběry z originální pohádky z roku 1937. Kalifornský Disneyland, který se po nucené pauze způsobené koronavirem znovu otevřel minulý týden, si ale vysloužil i kritiku.

Není to polibek z lásky, bouří se aktivisté

Když návštěvníci dojdou na úplný konec atrakce, princ probudí spící Sněhurku polibkem, jako je tomu i v původní pohádce. Podle aktivistů by ale nově upravená atrakce měla odrážet ducha doby. A tím podle nich v žádném případě nemůže být polibek, ke kterému princ od spící krásky nedostal svolení.

„Políbí ji bez jejího svolení, protože Sněhurka spí. Pak to nemůže být polibek z lásky, když o něm ví jen jeden zúčastněný. Neshodli jsme se již dříve na tom, že problematika svolení je v mnohých raných filmech od Disneyho? Musíme naučit děti, že polibky, se kterými souhlasí jen jedna strana, zkrátka nejsou v pořádku,“ píše například Katie Dowdové a Julie Tremainové.

Zazněly ale i hlasy, které s názorem aktivistek nesouhlasí. Na sociálních sítích se vyjádřil třeba Matt Traynor, hráč New York Rangers: „Omlouvám se, ale přesně tohle je s naším světem v nepořádku. Sněhurka, fiktivní postava, je přivedena zpět k životu polibkem od svého budoucího manžela. Děláte z komára velblouda a obluzujete důvěřivé tím, že jim říkáte, aby se proti tomu bouřili a ignorovali skutečné problémy.“

Pohádka o Sněhurce je za polibek kritizována už několik let. Roku 2017 rozpoutal debatu příspěvek Kazue Mutové, profesorky na univerzitě v Osace. Ta na sociální sítě napsala, že pohádka nepřikrášleně popisuje sexuální napadení člověka, jenž se nemůže bránit.

Pohádka o Sněhurce podporuje stereotypy, říkají hvězdy

Ke scéně se vyjádřily i některé celebrity. Například herečka Kristen Bell mluvila v rozhovoru pro časopis Parenting o tom, že pohádka přináší dětem velice špatné poselství. „Princ by rozhodně neměl začít Sněhurku líbat, když spí, protože se mu v tu chvíli nemůže bránit“, říká herečka. Vidí ale i další problém: „Proč si Sněhurka vzala bez jakýchkoliv otázek jablko od zlé čarodějnice a snědla ho? Snažím se dětem vysvětlit, že brát si cokoliv od cizích lidé není správné,“ říká.

Na twitteru se ozval mimo jiné herec James Wood: „Sněhurka je v kómatu a může být probuzena pouze polibkem od své pravé lásky. Mluvíme o té samé Sněhurce? Nebo o genderově vyvážené, feministické a politicky korektní Sněhurce, nejisté si svou sexualitou?“ ptá se.

Problém s pohádkou má i Alicia Keys. Pohádka z roku 1937 prezentuje podle zpěvačky zažité stereotypy. Například ten, že se má žena starat o domácnost. „Říká se, že dítě se už odmalička učí od matky. Viděli jste Sněhurku? Klasiky mě baví, ale nechci, aby se synové na tuto pohádku koukali. Je to naprosto sexistické a misogynistické, když uklízí sedmi trpaslíkům. Nemám nic proti ženám, které se rozhodnou zůstat doma s rodinou. Je to zatraceně těžká práce. Ale vadí mi, jak se to prezentuje,“ řekla v roce 2016 pro New York Post.

Autor: Aneta Střechová



Související články