Španělsko řeší problém plýtvání s jídlem. Nový zákon nakazuje restauracím balit hostům nedojedené potraviny domů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
plytvani jidlem
Zdroj: Shutterstock

Plýtvání potravinami je velkým problémem v mnoha zemích, Španělsko se proti němu teď ale rozhodlo bojovat. Podle ministra zemědělství, rybolovu a potravin Luise Planase se zde totiž ročně vyhodí 1 400 tun jídla. Proto budou nově restaurace muset nedojedené jídlo nabídnout zákazníkům s sebou.

Co hosté nedojedí, to si odnesou s sebou domů. Na tomto principu by měl fungovat nový zákon, který ukládá gastronomickým podnikům povinnost nabídnout nedojedené jídlo zabalené na doma. A to bezplatně.

Potravinové společnosti navíc musí snižovat ceny u zboží, kterému se blíží spotřební lhůta, a spolupracovat také s lokálními organizacemi pomáhajícími dostat jídlo k těm, kteří ho potřebují. Pokud nebude podnik nařízení plnit, hrozí mu podle informací zahraničního webu The Guardian vysoké pokuty.

Pomohou i v zemědělství

Zákon by měl zajistit, aby se v zemi co nejméně plýtvalo jídlem. Lidé totiž podle Spanish NEWS Today často v restauracích nedojídají, jídlo ale nechají na místě, vyhodí ho, ačkoli doma by ho za několik hodin mohli sníst. Řada z nich si ale o jeho zabalení neřekne.

Mělo by tak dojít k minimálním zbytkům v restauracích. Jídlo, které se bude blížit spotřební lhůtě, se dostane k sociálně slabším za nižší cenu a potraviny, které tuto lhůtu překročí, budou také dále využity. A to na pomoc nejen ekonomice, ale i zemědělství.

Restaurace totiž budou mít povinnost místo vyhazování jídla předat prošlé potraviny jako krmivo pro některá hospodářská zvířata, nebo firmám na výrobu biopaliv. Tímto způsobem by mělo být zajištěno zlepšení stavu země hned v několika oblastech.

Ušetří i velké finanční částky

Luis Planas také dodal, že kromě šetření jídla a pomoci těm, kteří to potřebují, ušetří nový zákon peníze i většině zákazníků. Podle statistik totiž připadá ročně ve Španělsku na jednoho člověka až 31 kilogramů vyhozeného jídla. To je v přepočtu zhruba 6000 korun.

Lidé přitom v restauraci nechají talíř z poloviny plný, doma ale pak litují, že nemohou porci dojíst, a utrácí za přípravu nového pokrmu. Podobně to funguje i u nás. „V restauracích dávají velké porce, často nechávám i polovinu jídla na stole. Podobný zákon by byl krásný i u nás,“ míní pro Přehledně24 třiapadesátiletá Andrea z Bakova nad Jizerou.

Aktivně se proti plýtvání jídlem podle České televize postavily v Evropě zatím pouze Francie a Itálie, Španělsko je zavedením tohoto zákona třetím státem. Zdejší státní zástupci doufají, že zlepší nová nařízení ekonomický i ekologický stav země a po jejich vzoru se třeba časem přidají i další státy.

Zdroj: The Guardian, Spanish NEWS Today, Euro NEWS, Česká televize

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články