Franck Thilliez, francouzský autor detektivních románů, sám tvrdí, že již před několika lety předpověděl ve své knize budoucnost. Řeč je o knize jménem Pandemie, kterou napsal v roce 2015.
„Neznámý virus, který se nepředvídatelně šíří a útočí na všechny. Přežijí jen ti nejodolnější, slabí zemřou,“ napsal Thilliez ve své knize Pandemie, která u nás vyšla teprve letos. „Rozhodně jsem si nepředstavoval, že se pandemie rozšíří do celého světa stejně jako v mé knize. Má fikce se stává skutečností,“ řekl francouzský spisovatel v pořadu Interview.
V pořadu pro CNN Prima NEWS sám autor knihy řekl, že je zvláštní, že to, co napsal se skutečně děje. „Píšu fikci a příběhy, které by se neměly v reálném životě stávat. Rozhodně jsem si nepředstavoval, že se pandemie rozšíří do celého světa stejně jako v mé knize. Má fikce se stává před mýma očima skutečností. Je to zvláštní a podivné.“
Román, o kterém je řeč, je celosvětový bestseller, po kterém všichni touží. U nás v Česku se teprve na pulty knihkupectví dostane až tento měsíc, ale s největší pravděpodobností bude mít i kladné ohlasy u nás. „Chtěl jsem dát příběhu co nejvíce realistický obraz světa, ve kterém žijeme,“ řekl Thilliez.
To, co se děje, je černá noční můra
Podle slov spisovatele se v mnohých věcech jeho knížka podobá současnému skutečnému světu. „Ve skutečnosti jsem se moc nespletl, spousta věcí proběhla podobně, jak jsem si v knize představoval,“ řekl pro Interview.
Následně pro pořad i dodal, že by byl o něco raději, kdyby se to skutečně v našich životech neodehrávalo. Nynější situaci označil jako noční můru.
Thilliez za svůj autorský život napsal již několik desítek knih. Podle jeho vyjádření ale v lidech chce vzbuzovat veselé emoce, nikoliv ty smutné. „S touto myšlenkou píšu knihy už 20 let. Jsem rád, když můžeme prostřednictvím románu žít, ne však příběh prožívat ve skutečném životě,“ vysvětlil Thilliez.
V jeho knize jde především o vraždu, ale přenos nemoci v jeho románu má na svědomí pták. „A zároveň s tímto vyšetřováním probíhá další, vědecké vyšetřování. V oblíbené přírodní rezervaci na severu Francie totiž naleznou desítky uhynulých labutí. V průběhu vyšetřování se zjistí, že jsou nositelé neznámého viru, který se následně přenese na lidi a rozšíří do světa,“ dodal.
Uvědomili jsme si, jak je koronavirus nebezpečný, míní autor
Když se rozhodl psát tuto knihu, přemýšlel nad několika variantami. Dle jeho slov přemýšlel nad virem, který by byl silnější a zajímavější, ale chtěl zkusit napsat i něco o ebole. Nakonec se rozhodl jinak. „Mám rád vědecká témata, a proto jsem chtěl psát o mikrobech. Je pravda, že svět virů mě vždy zajímal a chtěl jsem se do něj ponořit. A když píšete román o viru, který zabíjí, šíří paniku a vytváří pandemii, je pravda, že si můžete zvolit jakýkoliv virus,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
O všem mluvil i s odborníky. Podle nich je ebola poměrně snadno zjistitelná a dá se s ní bojovat. Na rozdíl od chřipky, která je jakýmsi tichým zabijákem – víme o ní až v momentě, kdy už u nás propukne.
„Například chřipka se šíří neviditelně, ale když si uvědomíme, jak je nebezpečná, už je pozdě, protože se rozšířila v populaci. Právě virus, jako je koronavirus, děsí vědce v současnosti. Na začátku jsme si říkali, že je to jen chřipka, až časem jsme si uvědomili, nakolik je nebezpečný,“ řekl Thilliez.
Autor: Ivan Glaser