Bílý dům v pondělí na svých stránkách zveřejnil, že chystá uspořádat světový summit o ukončení pandemie. Řešit se bude aktuální koronavirová situace, ale také budoucí strategie ohledně závažných mezinárodních hrozeb na lidské zdraví.
Summit se uskuteční 12. května letošního roku a bude probíhat virtuálně. Kromě Spojených států jsou dalšími spolupořádajícími zeměmi Belize, a to jako předseda Karibského společenství, Německo jako aktuální předsednická země G7, Indonésie jako předseda G20 a Senegal, který je předsednickou zemí Africké unie.
Jedná se už o druhý summit, který se pořádal v souvislosti s pandemií covidu-19. Ten předcházející probíhal v září roku 2021 a jeho svolavatelem byl stejně jako nyní prezident Spojených států amerických Joe Biden.
Bude se řešit covid-19, ale také budoucnost
Tehdy se hovořilo především o důležitosti celosvětové vakcinace. Toto téma se objeví i na následujícím summitu, více se ale bude hovořit o budoucích opatřeních v souvislosti s případnou další pandemií.
„Summit zvýší naše společné snahy ukončit akutní fázi epidemie covidu-19 a připravit se na budoucí hrozby pro lidské zdraví,“ stojí v prohlášení Bílého domu.
Země tak budou především diskutovat o tom, jak efektivně zabránit či minimalizovat důsledky v případě další celosvětové nákazy.
Podle USA se bude jednat především o tom, jak efektivně očkovat populaci napříč kontinenty, jak dostávat léky a testy do nejzasaženějších oblastí a také jak nejefektivněji mobilizovat zdravotnický personál, aby nedocházelo k jeho přetížení či přerušení základní zdravotnické péče.
Situace se zlepšuje
Epidemiologická situace ohledně koronaviru se zlepšuje, a to nejen u nás, ale také ve světě. Jak uvedl zpravodajský web ČT 24, americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zmírnilo v současné době varování před cestováním do devadesáti zemí světa, a to včetně České republiky.
Tyto země jsou nyní ve třetím stupni, což znamená, že podle CDC představují riziko jen pro lidi, kteří nejsou očkováni proti covidu-19.
Podle WHO ale není vyhráno
Podle ČTK, která odkazuje na agenturu AFP, ale Světová zdravotnická organizace (WHO) případný optimismus mírní. Podle ní může covid-19 a jeho nové vlny způsobit další celosvětové epidemie. „Jsme stále uprostřed pandemie,“ upozornila epidemioložka WHO Maria Van Kerkhoveová.
To může potvrdit například Čína. Ta od počátku vyhlásila koronaviru nulovou toleranci. To znamená, že velmi přísně hlídá i sebemenší ohniska nemoci. Po celé zemi jsou tak v izolaci miliony lidí. Stále také platí přísný lockdown ve městě Šanghaj.
Autor: Markéta Mladá