Srí Lankou zmítají protesty. Dav vnikl k prezidentovi i k premiérovi domů

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Protesty Sri Lanka
Zdroj: Profimedia

Už několik dní probíhají na Srí Lance masové protesty. Lidé se bouří proti velké ekonomické krizi, do které byla země vržena a ze které viní současnou vládu, především pak jejího předsedu Ranila Vikremesingheho i prezidenta Gotabaju Radžapaksyho. Oba muži se nyní rozhodli rezignovat.

Srí Lanka je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, kterým momentálně zmítají výrazné protivládní protesty. Důvodem je špatná ekonomická situace země.

Koronavirus a nekompetentní ministr financí

Tu výrazně ovlivnila pandemie covidu-19. Tento ostrovní stát je totiž velmi závislý na cestovním ruchu, který v době pandemie padnul téměř k nule. Stejně tak byl negativně ovlivněn i vývoz, tedy další výrazná položka srílanské ekonomiky.

To vše vedlo k finanční krizi. Tu zřejmě ještě prohloubil současný ministr financí a mladší bratr prezidenta v jedné osobě — Basil Radžapak.

„Předložil jsem 11 vládních dokumentů varujících před blížící se krizí. Kdykoli jsme vznesli ekonomickou otázku, Basil měl pocit, že zasahujeme do jeho práce, a urazil se. Opakovaně tvrdil, že je vše v pořádku. Ale podle mého hodnocení nemá ani základní znalosti o ekonomii,“ řekl podle Novinek jeden z bývalých ministrů Udaja Gammanpila.

Dav se dostal do prezidentského paláce

Situace v zemi vyvrcholila tento týden, kdy se ukázalo, že Srí Lanka už nemá žádné peníze, a tím pádem i nedostatek deviz. Nemůže si tak nakoupit například palivo, ale ani potraviny či léky. Inflace se v zemi navíc aktuálně pohybuje okolo 50 procent.

Celá situace vedla k obrovským protestům především v hlavním městě Kolombo. Vše vygradovala v sobotu, kdy dav vtrhl do prezidentského paláce a nezastavili jej ani hlídkující policisté. Podle informací ČT24 prezident země stihl krátce před vpádem protestujících uprchnout.

Protestující se dostali také do soukromého sídla premiéra, které dokonce zapálili. Zda byl Vikremesinghe v době incidentu v budově, není zcela jasné.

Čelní představitelé chystají svou rezignaci

Oba muži se pak rozhodli na své funkce rezignovat. Prezident uvedl, že svůj mandát hodlá složit již tuto středu. Jeho roli pak dočasně převezme předseda tamního parlamentu Mahinda Japa Abejvardena. Informovalo o tom opoziční politik Rauff Hakím na svém twitteru.

Předseda vlády podle deníku iDNES uvedl, že hodlá rezignovat, až se všechny strany, včetně těch opozičních shodnou na sestavení nové vlády.

Cesta z krize přesto nebude jednoduchá, kromě nedostatku pohonných hmot, jídla a léků trápí Srí Lanku také časté výpady proudu. Zpravodajský server Novinky uvedl, že se podle OSN jedná o „strašnou humanitární krizi“, která ohrožuje chod škol či nemocnic.

Zdroj: Novinky, ČT24, Twitter, iDNES

Autor: Markéta Mladá



Související články