Summit EU se shodl na embargu pro dovoz ruské ropy. Fiala nesouhlasí s postupem jednání

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

V noci z pondělí na úterý se politici na summitu Evropské unie shodli na embargu, které se bude týkat dovozu až dvou třetin ropy. Podle šéfa vrcholných unijních schůzek Charlese Michela je cílem co nejvíc zvýšit tlak na Rusko, které by mohlo díky tomu ukončit válku na Ukrajině.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová objasnila, že politická shoda vymezuje jasný rámec pro zákaz dovozu ropy. Navíc také reaguje na požadavky Maďarska, které ji dosud odmítalo podpořit. Kromě ropy se jednalo také o finanční pomoci Ukrajině.

Lídři zemí se nakonec dohodli na okamžitém příspěvku 221 miliard korun, které by zemi pomohly bránit se proti ruské agresi. Balík sankcí, které společně s omezením dovozu ruské ropy cílí na zastavení války, je podle Michela plný dalších zásadních kroků.

Dotkne se 90 % dovozu ruské ropy

„Evropská komise se dnes dohodla na celkem šestém balíčku sankcí proti Rusku. Umožňuje nám zákaz dovozu ropy ze země. Sankce se dotknou okamžitě celkem 75 % ruského dovozu ropy, do konce roku stoupne číslo na 90 %,“ informoval na svém twitteru Charles Michel.

Michel pak doplnil. že sankční balík obsahuje mimo jiné také odpojení ruské banky Sberbank od mezinárodního platebního systému SWIFT a další opatření, která se ruské ekonomiky výrazně dotknou. Balík obsahuje také sankce proti několika konkrétním ruským osobám, které jsou odpovědné za válečné zločiny.

Evropská komise navrhla balík sankcí začátkem května. Zhruba měsíc se na něm ale nedokázala shodnout, a to i kvůli výhradám ze strany Slovenska a České republiky. Těm ale komise podle diplomatických zdrojů slíbila vyjít vstříc a v současné době se řeší detaily.

Fiala není spokojen

„Nemám velkou radost z toho, jak tentokrát probíhala jednání. Nejdřív se zveřejnil ten cílový stav, aniž by byla dosažena shoda mezi jednotlivými členskými zeměmi,“ řekl k balíčku podle České televize Fiala. Dodal, že ačkoli mají sankce jeho podporu, Česká republika potřebuje čas.

„Bude to vyžadovat vložení investičních prostředků. V této záležitosti samozřejmě jedná státní firma Mero a uvidíme, jaký bude závěrečný výsledek. Proto je také logické, že žádáme odklad, potřebujeme se časově připravit,“ řekl ČT mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.

Fiala následně vyjmenoval několik dalších cílů, které je třeba ohledně situace na Ukrajině řešit. „Větší propojenost investic ve vojenské oblasti, větší spolupráce v oblasti výzkumu a řada dalších témat, která jsou dlouhodobou výzvou, ale nyní se to akcelerovalo v důsledku ruské agrese na Ukrajině,“ upřesnil.

Zdroj: Seznam Zprávy, Česká televize, iDNES, Twitter, ČTK, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články