Supermasivní černá díra byla představena světu. Zemi je velmi blízká

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
cerna dira
Zdroj: Shutterstock

Vědci poprvé zachytili černou díru ve středu Mléčné dráhy nazvanou Sagittarius A*. Dalekohled Event Horizon (EHT) ji sleduje již od roku 2017 a výsledný snímek je průměrem všech doposud nasbíraných fotografií

Ačkoli to zní velmi lákavě, samotnou černou díru na fotografii neuvidíte. Z jejího gravitačního sevření nemůže totiž uniknout žádné světlo ani hmota. Na fotografii není vidět přímo černá díra, ale plyn okolo horizontu událostí, který míří pod horizont, kde navždy zmizí, píše deník The Guardian.

Černá díra vidět není

„Ačkoli samotný horizont událostí nevidíme, protože nemůže vyzařovat světlo, žhavý plyn obíhající kolem černé díry odhaluje charakteristický znak: tmavou centrální oblast (takzvaný stín) obklopenou jasnou prstencovou strukturou,“ stojí ve zprávě vědců, kteří objev učinili.

Astronomové z vědeckého projektu Event Horizon Telescope snímek poskládali pomocí dalekohledu Event Horizon (EHT). Ten ovšem není jeden jediný. Těchto obřích teleskopů je po světě celkem osm. Sbírají signály z vesmíru a jejich následným poskládáním vznikla tato unikátní fotografie.

Spolkne nás?

Černá díra je součástí souhvězdí Střelce a nachází se v samém středu Mléčné dráhy. I tak je ale tento objekt a samotný střed galaxie od Země vzdálen neskutečných 25 640 světelných let. Že by nás tato černá díra pohltila, toho se tedy nemusíme vůbec obávat.

„Osobně jsem rád, že to skutečně potvrzuje skutečnost, že ve středu naší galaxie je černá díra,“ řekl Guardianu doktor Ziri Younsi, člen mezinárodního projektu EHT působící na University College v Londýně. „Je to turbulentní, chaotické a docela násilné prostředí. Přimělo mě to přemýšlet a říct si: Páni, máme vlastně štěstí, že žijeme na okraji galaxie,“ dodal doktor.

Celou událost velmi pečlivě sleduje a komentuje společnost NASA, jež zmíněné teleskopy vlastní a k celé situaci výzkumu černých děr její pracovník dodává: „Žádný z našich modelů dokonale neodpovídá datům, ale nyní máme k dispozici konkrétnější informace,“ řekl Kazuhiro Hada z Národní astronomické observatoře v Japonsku.

„Čím více dat budeme mít, tím přesnější budou naše modely a nakonec i naše chápání akrece černých děr,“ doplnil.

Zdroj:  The Guardian, NASA

Autor: Veronika Holcová



Související články