Svázané ruce, zavázané oči, roušky i ucpané uši. Americký deník zveřejnil fotografie z věznice na Guantánamu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vezeni
Zdroj: Shutterstock

Zahraniční deník The New York Times zveřejnil fotografie z věznice na Guantánamu. Od roku 2002 jsou na toto místo posíláni zadržení teroristé, kteří jsou obzvláště nebezpeční a potřebují speciální ostrahu, kterou běžná věznice nesplňuje. Fotografie ale poukazují na extrémní jednání s lidmi, které bylo doposud zatajováno.

Věznice v médiích zveřejňovala pouze snímky, které nepoukazují na nic zvláštního. Nicméně nyní se ukázalo, že s vězni se v Guantánamu zachází téměř nelidsky. S využitím zákona o svobodném přístupu k informacím zveřejnil zahraniční deník fotky lidí s páskami na očích, rouškami, někdy dokonce i sluchátky v uších.

To vše proto, aby vězeň neměl tušení, co se s ním děje nebo kam je odváděn. Podle některých lidí je to naprosto pochopitelné a nebyla porušena žádná oficiální pravidla či zákony, pravda ale je, že jiní se k tomu staví dosti negativně.

Podle všeho nedostávají ani pořádně najíst

Podle vojenského fotografa Jeremyho Locka jsou opatření u vězňů na jednu stranu v pořádku, protože je jasné, že tito lidé musí být hlídáni a neměli by znát celou řadu věcí, které jednoduše s otevřenýma očima uvidí a s nastraženýma ušima uslyší.

Na druhou stranu ale přiznává, že v podobných podmínkách probíhal kdysi jeho výcvik u armádního letectva, který ho měl připravit na podmínky v zajetí. Vězni by však neměli být k zajatcům přirovnáváni, jsou potrestáni, nikoli však zajati nepřáteli.

Další z vojenských fotografů Michael Pendergrass se nechal slyšet, že někdy je spoutané vězně snadnější přenášet než odvádět. Někteří kvůli ztrátám smyslů totiž nedokážou jít sami. Každý z vězňů má u sebe dva dozorce, v některých případech navíc uzvedne voják vězně jednou rukou, je tedy vidět jejich podvýživa.

Vězni nemají být vidět

První skupinka vězňů byla přivezena do věznice v roce 2002. Tehdy byli přítomni dva fotografové, bohužel ale nesměli fotit, bylo jim řečeno, že totožnost vězňů se nesmí dostat na veřejnost. O týden později zveřejnila věznice snímek 20 mužů v oranžových kombinézách.

Ti na snímku klečí zády k objektivu, není poznat, o koho se jedná, proto údajně mohly snímky vyjít i mezi lidi. Původně byly určeny pouze pro státní úředníky. Na základnu bylo převezeno kolem 780 lidí zajatých při tažení proti terorismu po útocích na USA ze září 2001.

V současné době se médiím podařilo díky zákonům zveřejnit znepokojivé snímky, podle kterých je jasné, že se s vězni jedná velmi tvrdě. Zatímco jedni tvrdí, že jde o nutnou obranu, jiní si tím tolik jistí nejsou a mají za to, že by šlo podmínky zmírnit.

Zdroj: The New York Times

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články