Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská navštívila Českou republiku. V rámci návštěvy zdůraznila, že si Bělorusové svého prezidenta nezvolili, a tedy nejsou odpovědní za jeho rozhodnutí. Obyvatelé Běloruska dle ní plně stojí za Ukrajinou. Cichanouská, která kandidovala na prezidentku Běloruska, žije od roku 2020 v exilu. V České republice se jí dostalo slibu, že vláda bude i nadále podporovat běloruskou opozici.
„Bez svobodné Ukrajiny nebude svobodné Bělorusko, stejně tak bez svobodného Běloruska nebude bezpečná Ukrajina,“ uvedla Cichanouská v pořadu ČT 24.
Kandidátka na prezidentku žijící v exilu
V roce 2020 kandidovala Svjatlana Cichanouská na prezidentku a postavila se tak ve volbách současné hlavě státu Alexandru Lukašenkovi.
Kandidovala místo svého manžela Sjarheje Cichanouského, který byl loni odsouzen k 18 letům vězení. Důvodem jeho zatčení má být příprava a organizace hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Kromě něho bylo odsouzeno 5 dalších aktivistů a západ tento soudní verdikt odsoudil.
Lukašenko měl údajně ve volbách získat 80,08 % hlasů, zatímco Cichanouská 10,9 %. Tyto výsledky však neodpovídaly předvolebním průzkumům. Cichanouská výsledek voleb odmítla a prohlásila se za vítězku.
Během demonstrací proti výsledkům voleb bylo zatčeno okolo 6 000 Bělorusů. Výsledky voleb zpochybnili všichni další kandidáti voleb kromě Lukašenka. Výsledek neodpovídal ani sdělení šesti volebních komisí v Minsku, kde měla výrazně zvítězit právě Cichanouská.
V polovině srpna byla tedy ustanovena Koordinační rada, která měla zajistit předání moci v zemi. Všichni její členové však byli zatčeni.
Podpořila sankce proti Bělorusku
Svjatlana Cichanouská v rámci jednání s vládou požádala, aby bylo odlišováno vnímání běloruského lidu a běloruského režimu.
„Běloruští vojáci nerozumí, proč by měli bojovat proti svým bratrům a sestrám na Ukrajině, nechápou, proč by tam museli jít a hynout za zájmy dvou diktátorů,“ uvedla v Událostech, komentářích. Sdělila také, že Bělorusové se snažili pomoci Ukrajině, ale byli za to biti či mučeni.
„Bělorusové chtějí být součástí Evropy, náš boj pokračuje,“ řekla podle iDNES Cichanouská na jednání s Pekarovou. Schválila také sankce proti Bělorusku s tím, že je třeba vyčerpat běloruský režim.
Lukašenko mění rétoriku
Zatímco v počátku invaze umožnil Lukašenko Rusku postup ze svého území, nyní změnil stanovisko a tvrdí, že chce konec války.
„Když začala válka, byl si jist, že bude na straně vítěze. Ale teď když vidí, že Rusko válku prohrává, tak se chce vyhnout odpovědnosti za to, co udělal,“ vysvětluje tuto změnu Cichanouská.
Předsednictví bude zaměřeno na východní partnerství
Po jednání s Cichanouskou toto uvedla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. V rámci předsednictví České republiky proběhnou dvě velké události, jejichž cílem bude těsnější spolupráce se šesti státy východní Evropy a Kavkazu včetně Běloruska či Ukrajiny.
Svjatlana Cichanouská na společné schůzce požádala Adamovou, aby Česko učinilo z otázky Běloruska prioritu svého předsednictví. Pekarová upozornila na skutečnost, že v Bělorusku přibývají každý den političtí vězni. „Budeme nadále podporovat běloruskou opozici,“ dodala Pekarová Adamová.
Podporu běloruské opozici vyjádřil i šéf české diplomacie Lipavský. „Budeme dál podporovat lidskoprávní aktivisty, novináře i studenty. Mluvili jsme o tom, jak efektivněji běloruskou opozici podpořit. Lukašenkův režim legitimní není a musí zaplatit za to, že se zapojil do ruské agrese proti Ukrajině,“ uvedl pro ČTK.
Zdroj: iDNES, ČT 24, ČTK, TN.CZ
Autor: Soňa Jiroutová