Tisíce karenských Barmánců žijících poblíž thajských hranic je nuceno uprchnout do zahraničí. Boje mezi vojenskou juntou, která v zemi převzala moc na začátku února, a karenskými povstalci totiž eskalují.
Myanmar upadl do hluboké krize poté, co v zemi provedla tamní armáda státní převrat. Poblíž thajských hranic v posledních týdnech ale začínají klást odpor tamní karenští rebelové.
Armáda se tamní povstání snaží neúprosně potlačit, což odnášejí zejména tamní civilisti, kteří hromadně prchají nebo se chystají uprchnout do sousedního Thajska.
„Přijdou a zastřelí nás“
„Lidé nám říkali, že Barmánci přijdou a zastřelí nás, tak jsme museli utéct sem,“ řekl agentuře Reuters jeden z barmanských uprchlíků v Thajsku Chu Wah, který musel spolu s rodinou přebrodit řeku Salween, aby se dostal na druhou stranu hranice.
Minulý týden se tu při jednom ze střetů podařilo povstalcům odrazit útok vojenské junty, při kterém zahynulo 13 jejích členů a tři rebelové. Armáda však brzy na porážku odpověděla vzdušnými útoky na několika místech u hranic s Thajskem.
Znepokojení nad situací vyjadřuje i Mírová síť na podporu Karenů (KPSC). „Během následujících dnů bude muset více jak 8000 Karenů žijících okolo řeky Salween utéct do Thajska. Doufáme, že jim tamní armáda pomůže uniknout válce,“ napsala skupina na facebooku.
Kvůli eskalující situaci v zemi uteklo do Thajska podle zdejšího ministerstva zahraničí více jak 2,267 Barmánců. Podle agentury Reuters postihlo zvyšující se násilí i zhruba 220 obyvatel na thajské straně hranice, kteří museli své domovy též opustit.
Situace v Myanmaru
Myanmar upadl do vládní krize poté, co v zemi 1. února provedla státní převrat tamní armáda. Ta svrhla dosavadní uznávanou vládu včetně její vůdkyně a držitelky Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij. Tu společně s dalšími politickými předáky zadržela a vězní je.
V zemi se následně spustila vlna obřích protestů, při nichž podle Asociace na podporu politických vězňů (AAPP) armáda zabila přes 759 demonstrujících a několik tisíc jich zadržela.
V důsledku krize může podle Rozvojového programu OSN upadnout až půlka obyvatel Myanmaru (zhruba 25 milionů obyvatel) do chudoby. Ředitelka programu pro Asii a Oceánii Kanni Wignaraja řekla agentuře Reuters, že vývoj země se může v následujících měsících vrátit zhruba na úroveň roku 2005.
Autor: Petr Hejčl