Tragédie v Nigérii. Tucty dětí unesli z nepochopitelných důvodů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nigerie teroriste
Zdroj: Oluwafemi Dawodu / Shutterstock.com

Skupina ozbrojených kriminálníků na motorkách zaútočila na školu na severu Nigérie. Podle tamního ředitele unesli více jak sto dětí a jednoho člověka při útoku zastřelili. Informovala o tom agentura Reuters. Co vede zdejší ozbrojené skupiny k podobným zásahům?

Skupina ozbrojených mužů unesla děti z islámské školy ve městě Tegina v Nigeru, největším státě Nigérie, v neděli. Podle tamních úřadů bylo v době napadení ve škole přítomno přes 200 žáků.

Jeden již mrtvý

„(Útočníci) stříleli nevybíravě a unesli zatím neupřesněný počet dětí z islámské školy Salihu Tanko,“ řekl agentuře Reuters mluvčí nigerské policie.

Podle mluvčí guvernéra Nigeru byl přímo při útoku zabit jeden člověk a další je těžce zraněný. Mluvčí dále doplnila, že skupina propustila 11 dětí, protože byly „moc malé a neuměly chodit“. Kromě žáků však unesla i autobus plný pasažérů.

Majitel školy Abubakar Tegina, který bydlí 150 metrů od školy, agentuře Reuters řekl, že útok sám viděl na vlastní oči. „Viděl jsem něco mezi 20 a 25 motocykly s těžce ozbrojenými lidmi. Vstoupili do školy a odešli se zhruba 150 nebo více žáky,“ řekl.

Přesné číslo unesených dětí ale zatím není ani on schopen sdělit, protože se čeká, kolik se jich do školy přihlásí. Celkem tu podle něj studuje zhruba 300 žáků ve věku mezi 7 a 15 lety.

Únosy v Nigérii

Incident přichází pouze den poté, co neznámí únosci propustili zbylých 14 z několika desítek studentů zadržených při jiném útoku 20. dubna na Greenfieldské univerzitě v nigerském státě Kaduna. Pět studentů bylo útočníky při této tragédii zabito.

Nigérii sužují únosy na školách dlouhodobě. Podle agentury Reuters unesly kriminální gangy v zemi jen od loňského prosince více než 700 studentů. Většinou jde o zločinecké organizace, kterým jde o výkupné v podobě peněz nebo vozidel.

Zejména na severovýchodě země pak zase místní obyvatele terorizuje islamistická organizace Boko Haram. Ta má na rozdíl od kriminálních gangů toužících po penězích ideologický cíl, kterým je vytvoření Islámského státu.

Její čelní představitel Abubakar Shekau se měl podle agentury AFP před několika dny pokusit o sebevraždu, aby se vyhnul zajetí nepřátelskými islámskými jednotkami. Podle politického geografa Bohumila Doboše z Fakulty sociálních věd UK byl totiž příliš brutální například i pro Islámský stát.

Autor: Petr Hejčl



Související články