Po usnutí se z našich obličejů stává ráj pro trudníky tukové. V noci z obličeje získávají melatonin, látku, která způsobuje, že jsou tito malí bezobratlí živočichové v noci aktivní, a díky ní se na naší kůži celé noci páří. Ke kopulaci potřebují i lidské vlasy.
Trudník tukový je mikroskopický osminohý roztoč, který se běžně vyskytuje v kůži mnoha savců. U člověka se vyskytují hned dva druhy: trudník tukový a trudník mazový. Pro psy představuje trudník velmi závažný problém. Trudník psí způsobuje línání a tzv. „červenou prašivinu psů“. Trudníci, kteří žijí na lidech pro nás ale žádnou závažnou hrozbu nepředstavují.
Demodex folliculorum z čeledi trudníkovitých
Trudníci se vyskytují ve vlasových folikulech na obličeji, zádech nebo bradavkách či na řasách. Jejich potravou je kožní mazivo přirozeně uvolňované buňkami v pórech, víc ke spokojenému životu nepotřebují. Tito třetinu milimetru velcí roztoči se přenáší již při porodu, další získáváme během života třeba ze sdílených ručníků či ložního prádla.
Nová studie Lidští folikulární roztoči: Ektoparazité se stávají symbionty publikovaná v červnu v časopise Molecular Biology and Evolution uvádí, že tito roztoči jsou geneticky tak zdeformovaní, že se pomalu pro člověka stávají symbiontem. Ztráta genů pro opravu jejich DNA zřejmě vede do slepé evoluční linie.
Neustálým pářením se degenerují
„Zjistili jsme, že tito roztoči mají jiné uspořádání genů pro části těla než jiné podobné druhy. Je to způsobeno jejich adaptací na chráněný život uvnitř pórů. Tyto změny v jejich DNA vedly k některým neobvyklým tělesným znakům i chování,“ cituje komentář výsledku studie docentky biologie bezobratlých na univerzitě v Readingu Alejandry Perotti web ČT24.
Výskyt trudníků na našem obličeji nás nijak neomezuje. Spekuluje se, že trudníci můžou být příčinou vzniku a rozšíření akné v důsledku bakteriální infekce, ale to se zatím nepodařilo potvrdit ani vyvrátit.
Pokud prokazatelně dojde k přemnožení trudníků na kůži člověka nebo psa, nazývá se tento stav demodikóza neboli trudníkovitost (u psa výše zmíněná červená prašivina). U člověka může trudník především zhoršovat již stávající zánětlivá onemocnění, jako je akné, atopický ekzém, či růžovka – zánětlivé onemocnění v oblasti nosu a tváří.
Pokud máte problém s pletí, zbystřete
Spoluautor studie Henk Braig dodal: „Roztoči jsou obviňováni z mnoha věcí. Jejich dlouhé spojení s lidmi by však mohlo naznačovat, že by mohli mít také jednoduché, ale důležité prospěšné role, například udržovat póry v našem obličeji čisté.“
Pokud dojde k přemnožení trudníka tukového nebo mazového, jako léčba se doporučuje především zvýšená hygiena a zamezení nadměrné mastnoty kůže. U napadení psa je nutné neprodleně vyhledat pomoc veterináře.
Ten většinou napadená místa doporučí zbavit chlupů a aplikovat antibakteriální a antiparazitální léčbu, nejčastěji ve formě koupelí, záleží ale na rozsahu postižení a dále se doporučuje podpora imunitního systému postiženého zvířete.
Zdroj: Oxford Academic, ČT24, Woman Only
Autor: Veronika Holcová