Turecko zabilo 15 kurdských vojáků. Měli připravovat teroristický útok

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
teroristicky utok
Zdroj: Shutterstock

Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že jeho jednotky zabily patnáct členů Lidové obranné jednotky, jedné z kurdských skupin operujících v Sýrii. Ti měli údajně připravovat teroristický útok na severovýchodě Sýrie, kterou ovládá Turecko a jeho spojenci.

Kurdové, které turecká armáda a její rebelští spojenci zneškodnila, byli podle tureckého ministerstva obrany členy Lidové obranné jednoty (YPG), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Výhrady USA

„Naše hrdinná komanda vyslala další velkou ránu teroristické organizaci PKK/YPG. Patnáct teroristů PKK/YPG se z jihu pokoušelo infiltrovat do oblasti Pramene míru, aby tu provedli teroristický útok. Zde se je podařilo zneškodnit díky úspěšnému zásahu našich komand,“ oznámilo na twitteru turecké ministerstvo obrany.

Strana kurdských pracujících (PKK) je další kurdskou skupinou operující mimo jiné v Sýrii. Tu Ankara považuje též za teroristickou a má podle ní blízko právě k YPG, uvedla agentura Reuters.

Turecko však nedávno ofenzivu vůči YPG zastavilo kvůli výhradám svých západních spojenců. Největší výtku proti tureckým útokům vůči YPG vznesly Spojené státy, protože jim YPG pomáhala na Blízkém východě bojovat proti Islámskému státu.

YPG podporuje zároveň i Rusko, které uvedlo, že se jednotky YPG stáhly alespoň 30 kilometrů od tureckých hranic, což je nejmenší vzdálenost, ve které se mají kurdské jednotky podle dohody z října 2019 soustředit.

Operace Pramen míru

Pramen míru je krycí název pro vpád Turecka do severní Sýrie, kterou ovládali Kurdové. Ty Ankara považuje za teroristy.
Operace, která započala v září 2019, má podle tureckých představitelů za cíl „vytvoření bezpečné zóny zbavené kurdských milic, ve které budou také umístěni syrští uprchlíci“.

Turecko v operaci podporuje Svobodná syrská armáda. Kurdské jednotky, se kterými mají Turci dlouhodobé spory, naopak spolupracují se Syrskou arabskou armádou pod velením prezidenta Bašára al-Asada.

Právě demonstrace za jeho odstoupení v roce 2011 spustila v Sýrii občanskou válku, která zde trvá dodnes.

Autor: Petr Hejčl



Související články