Evropská komise dnes doporučila udělení statusu člena Evropské unie dvěma zemím, konkrétně Ukrajině a Moldavsku. Naopak Gruzie, která o vstup do EU usiluje už dlouhodobě, podle šéfky EK Ursuly von der Leyenové splňuje jen minimum požadavků a členem by se stát neměla.
Finální rozhodnutí o všech zemích proběhne v příštím týdnu na summitu lídrů členských zemí. Už teď je ale jasné, že v případě přijetí Ukrajiny do EU bude muset země provést řadu změn a reforem, se kterými je přijímací proces spojen.
„Kyjev by se měl zaměřit například na nedostatky v otázkách právního státu či boje s korupcí,“ řekla Leyenová mimo jiné. Ta také výrazně srovnávala Ukrajinu a Moldavsko s Gruzií, která podle ní zatím nesplnila pro přijetí do EU téměř žádné požadavky.
Historický moment
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj usiluje o vstup Ukrajiny do EU už delší dobu. Od začátku války se hodně hovoří o tom, že by členství země usnadnilo pomoc v boji proti Rusku. Rozhodnutí Evropské komise nyní označil Zelenskyj za historický moment.
I commend the positive @EU_Commission Conclusion on 🇺🇦’s candidate status. It’s the 1st step on the EU membership path that’ll certainly bring our Victory closer. Grateful to @vonderleyen & each EC member for a historic decision. I expect the positive result from #EUCO next week.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 17, 2022
„Je to první krok na cestě ke členství v Evropské unii, který nás jistě přiblíží k vítězství,“ napsal na svém twitteru. Dodal, že očekává, že bude návrh na summitu v příštím týdnu schválen. Stejně tak velmi kladně zareagovala i moldavská prezidentka Maia Sanduová.
Ta se chce podle zahraničního portálu BBC v zemi v současné době zaměřit především na reformy spojené se vstupem Moldavska do EU. Jde především o změny týkající se soudnictví a boje s korupcí, na kterých podle Leyenové musí země zapracovat.
V souvislosti s válkou
Hlavním důvodem žádosti vstupu těchto tří zemí do EU je invaze Ruska na Ukrajinu, která vypukla letos v únoru. V souvislosti s agresivním postupem Ruska státy zažádaly o přijetí do EU s myšlenkou toho, že to v mnoha ohledech usnadní spolupráci s dalšími zeměmi.
„Ukrajina jasně ukázala své úsilí a své přesvědčení naplňovat evropské hodnoty a standardy,“ řekla podle Euro NEWS šéfka Evropské komise. Z jejích slov vyplývá, že Unie obdivuje především duševní sílu a odhodlání bojovat za svobodu.
Ačkoli Kyjev podle Leyenové pokročil směrem k přijetí do EU, má před sebou ještě řadu reforem, které jsou nutné pro průběh složitého přijímacího procesu. Ten se podle odhadů může protáhnout i na deset let.
Zdroj: France24, Euro NEWS, BBC, Novinky, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová