Ve čtvrtek 23. června se v Bruselu psala historie. Ukrajina a Moldavsko se oficiálně staly kandidátskými zeměmi Evropské unie. „Čekali jsme 120 dní a 30 let. Jedná se o vítězství,“ uvedl v děkovném videu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Aby byl proces dovršen, musí obě země dokončit řadu reforem, a tedy celý proces přijetí může trvat i více než deset let.
„Dohodnuto. Evropská rada právě rozhodla o kandidátském statusu EU pro Ukrajinu a Moldavsko. Historický moment. Dnešek znamená zásadní krok na vaší cestě do EU. Naše budoucnost je společná,“ uvedl po jednání šéf Evropské rady Charles Michel.
Přihláška vyplněná v bunkru
O vstupu Ukrajiny do EU se již nějakou dobu mluvilo, ale celý proces urychlila ruská invaze. Přihlášku Zelenskyj vyplnil čtyři dny po invazi v jednom z kyjevských bunkrů.
„Už víme, že Ukrajinci jsou připraveni zemřít za evropskou perspektivu. My chceme, aby s námi žili evropský sen,“ uvedla k této přihlášce šéfka Evropské komise Ursula von den Layenová.
Některé země však měly k udělení kandidátského statusu Ukrajině výhrady. Zejména se objevovaly obavy, zda je Ukrajina připravená z hlediska ochrany lidských práv či boje s korupcí.
Vlažnější přístup měly například i Francie či Něměcko. Odmítavě se stavělo i Nizozemsko, a to zejména s ohledem na referendum z roku 2016, ve kterém se Nizozemci vyjádřili proti sbližování EU a Ukrajiny.
Nakonec se však země dohodly a kandidátský status zemím udělily.
Kandidátský status neznamená přijetí
„Udělení kandidátského statusu má obrovský morální, symbolický a politický význam. Jsou to otevřené dveře do EU. Je to znamení naděje pro Ukrajinu, která vede svůj statečný boj s ruskou agresí a proti ruské přesile,“ sdělil český premiér Petr Fiala ještě před jednáním.
„Udělení kandidátského statusu neznamená, že proces vstupu bude rychlý. Ukrajina je ve válce, takže ani kdyby se snažili sebevíc, objektivně, všechny podmínky rychle naplnit nelze,“ dodal Fiala.
Zelenskyj na svém twitteru poděkoval všem představitelům a lídrům EU.
Sincerely commend EU leaders’ decision at #EUCO to grant 🇺🇦 a candidate status. It’s a unique and historical moment in 🇺🇦-🇪🇺 relations. Grateful to @CharlesMichel, @vonderleyen and EU leaders for support. Ukraine’s future is within the EU. #EmbraceUkraine https://t.co/o6dJVmTQrn
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 23, 2022
„Je to unikátní a historický moment ve vztazích Ukrajiny a EU. Budoucnost Ukrajiny je v EU,“ napsal mimo jiné Zelenskyj.
V souvislosti s debatami o rozšíření EU o další členy uvedl německý kancléř Olaf Scholz nutnost reformy, která by umožnila přijetí nových členů na základě souhlasu kvalifikované většiny. Zamezilo by se tak tomu, aby jednotlivé země nemohly blokovat rozhodnutí.
Další zemi, o které se rozhodovalo, byla Gruzie. Ta zatím status kandidátské země nedostala s tím, že musí nejdříve splnit podmínky stanovené EU.
Status však neznamená přijetí a může trvat mnoho let, než Ukrajina dokončí proces přijetí. Například Severní Makedonie je kandidátskou zemí již 18 let.
Lídři Srbska, Albánie a Severní Makedonie po jednání vystoupili společně na tiskové konferenci. Dali najevo své zklamání, že co se týče posunu v jejich vstupu do EU, nedošlo k žádné změně.
„Severní Makedonie je kandidátskou zemí téměř 18 let. Dohodu o stabilizaci a přidružení jsme podepsali přesně před 21 lety. V březnu 2020 přijala Evropská rada rozhodnutí o bezpodmínečném zahájení jednání. A dneska jsme pořád tady a jednání ještě nezačala,“ neskrýval své rozhořčení na tiskové konferenci premiér Dimitar Kovačeski.
Evropská unie má tedy před sebou ještě mnoho výzev a řešení, aby vyřešila nespokojenost těchto států, které se nyní cítí ukřivděny.
Zdroj: Seznam Zprávy, iDNES, Novinky, Twitter
Autor: Soňa Jiroutová