Ukrajinský parlament odvolal ombudsmanku pro lidská práva Ljudmilu Denisovovou. Podle serveru iDNES byl jedním z důvodů parlamentu fakt, že Denisovová údajně přeháněla svá tvrzení o hromadných znásilňováních ruskými okupanty. Ve funkci ombudsmanka skončila již na konci května.
Důvodem jejího „přehánění“, jak to sama Denisovová podle iDNES nazvala, byla podle ní snaha přesvědčit západ, aby posílal na Ukrajinu více zbraní. Tyto informace ale byly v médiích následně zpochybněny.
K odvolání Denisovové došlo již na konci května a poslanci při jejím odvolání dle iDNES uvedli, že její informace „nebyly podloženy důkazy a odváděly pozornost světových médií od skutečných potřeb Ukrajiny“.
Denisovová sama k odvolání pro zpravodajský server LB.ua podle iDNES uvedla, že informace o znásilnění šířila proto, aby získala pro Ukrajinu více zbraní.
Dle poslanců Ukrajině uškodila
Ačkoliv Denisovová trvá na tom, že chtěla jen Ukrajině pomoci, tak ukrajinští poslanci jsou jiného názoru.
„Nepochopitelným soustředěním mediální práce na četné detaily sexuálních zločinů páchaných zvráceným způsobem a znásilnění dětí na okupovaných územích, která ale nemohla podložit důkazy, jen poškozovala Ukrajinu a odvracela pozornost světových médií od skutečných potřeb Ukrajiny,“ napsal poslanec Pavlo Frolov na sociální sítě.
V řadě evropských zemí se dokonce na základě tvrzení Denisovové protestovalo. Denisovové mimo jiné vytýkali i to, že od začátku války trávila mnoho času v zahraničí namísto toho, aby řešila humanitární koridory.
„Nebylo to přitom v Rusku či Bělorusku, kde mohla pomoci zajatcům a deportovaným, ale v Davosech, Vídních, Varšavách a dalších pohodlných a klidných západních Evropách,“ vytkl jí ironicky Frolov.
Odvolání prý nebylo zákonné
Ne všichni však s takto rychlým odvoláním souhlasí. Zatímco vládní strana Služebník lidu trvá na tom, že ombudsmanka poškodila Ukrajinu, lidskoprávní aktivisté s takto rychlým odvoláním nesouhlasí.
„Máme k ní řadu otázek, které se týkají její kompetence a nezávislosti. Toto její odvolání je však zvůle a pošlapání samotného institutu ombudsmana,“ uvedla dle rozhlasu Deutsche Welle Tetjana Pečončyková z lidskoprávního střediska ZMINA.
Sama Denisovová vyjádřila s odvoláním nesouhlas s tím, že to bylo „na pokyn prezidenta“.
„Odvolali mě navzdory ústavě, zákonům i mezinárodním normám. Rozhodnutí napadnu u soudu. Zákon je stejný pro všechny!“ napsala na sociální síť Telegram.
Ukrajinská Ústava opravdu zakazuje předčasné odvolání zmocněnce pro lidská práva, a tedy poslanci museli kvůli odvolání Denisovové odhlasovat výjimku.
Zdroj: LB.ua, iDNES, Novinky, Deutsche Welle
Autor: Soňa Jiroutová