Americké jednotky působící v Afghánistánu do 11. září 2021 zemi opustí, s nimi odejdou i vojáci zemí NATO. „Spojené státy zahájí svůj konečný odchod 1. května tohoto roku. Nebudeme zbrkle pádit k východu. Provedeme to zodpovědně, promyšleně a bezpečně a učiníme to v plné spolupráci s našimi spojenci a partnery, kteří nyní mají v Afghánistánu více jednotek než my,“ řekl prezident USA Joe Biden. Rozhodnutí vyvolalo rozporuplné reakce.
Bývalý šéf civilního provinčního týmu v Lógaru Václav Pecha uvedl pro iRozhlas.cz, že se z jeho pohledu jedná o nešťastný krok.
Je čas vrátit se domů, řekl Biden
„Nastal čas, aby se američtí vojáci vrátili domů.“ Tato slova pronesl ve středu americký prezident Joe Biden, aby oznámil stažení amerických sil z Afghánistánu. Od prvního května se začnou ze země stahovat i ostatní zapojené jednotky včetně českých vojáků.
„Vždy jsme říkali, že samostatně nebudeme nic podnikat a otázku afghánské mise musíme řešit kolektivně. Dnešní alianční dohodu respektujeme a jsme připraveni stáhnout i české vojáky. Se spojenci budeme koordinovat naši další pomoc a jsme nadále připraveni bojovat proti terorismu,“ uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar.
O odsunu vojsk se dříve zmiňovali i předchozí američtí prezidenti Barack Obama a Donald Trump, přesto tento krok současného prezidenta považují někteří za překvapivý.
Bezpečnostní situace v Afghánistánu se totiž navzdory mírovým jednáním afghánské vlády se zástupci Tálibánu zhoršuje.
Pecha má obavy, že se budou muset vojáci do země vrátit
Zatímco šéf NATO vyjádřil obavy z dalšího vývoje v zemi, prezident Afghánistánu Ašraf Ghaní prohlásil, že bezpečnostní síly jsou plně schopné bránit svůj lid a svou zemi. Pecha to ale vidí jinak.
„Z politického hlediska samozřejmě bude stažení sil vnímáno jako prohra. Tálibánu to dodá kuráž a bude se dál snažit vytlačovat vládu z dalších a dalších míst, jako už se to poslední dva roky děje. Podle mého tak necháváme Afghánistán na holičkách a mám strach, že se tam budeme muset v určitý moment vrátit,“ varuje Pecha, který po návratu z Afghánistánu několik let školil americké diplomaty a připravoval je na pobyt v krizových zónách.
USA mají nyní v zemi kolem 2500 vojáků. V rámci mise NATO Resolute Support (Rozhodná podpora) nyní působí v Afghánistánu celkem 9600 příslušníků koaličních ozbrojených sil z 36 zemí včetně České republiky.
Autor: Aneta Střechová