Utopilo se 11 uprchlíků mířících do Evropy. Ti, co přežili, mohou čekat hrozné věci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Uprchlicka lod
Zdroj: Shutterstock.com

Na středomořské migrační cestě se neděli utopilo 11 uprchlíků mířících do Evropy. Dalších 12 osob se pobřežní hlídce podařilo zachránit. Informovala o tom Mezinárodní organizace pro migraci.

Ve Středozemním moři poblíž libyjského pobřeží se včera převrhl gumový člun s 23 uprchlíky mířícími do Evropy. Jedenáct osob se utopilo, dvanáct se jich podařilo pobřežní hlídce zachránit.

Na neštěstí přes twitter upozornila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). „Pokračující ztráty na životech volají po okamžité změně v přístupu k situaci v Libyi a Středomoří,“ napsala v příspěvku.

Zpustošená Libye

Zpravodajský kanál Al-Džazíra dodává, že zachránění uprchlíci budou pravděpodobně převezeni do detenčních center.

Libye je dlouhodobě jedním z největších afrických zdrojů emigrantů mířících do Evropy. V zemi vládne chaos od roku 2011, kdy zde proběhlo povstání, při kterém byl zabit tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí.

Nyní tu proti sobě válčí Libyjská národní armáda Chalífa Haftara a mezinárodně uznávaná vláda se sídlem v hlavním městě Tripolisu. Tu podporuje i OSN, protože doufá, že by právě ta mohla situaci uklidnit.

Ze země však neprchají pouze tamní obyvatelé. Libye je dlouhodobě poslední zastávkou většiny emigrantů z Afriky a Blízkého východu, kteří se snaží dostat na starý kontinent přes nechvalně známou a podle OSN extrémně nebezpečnou středozemní migrační trasu.

Dvacet tisíc migrantů

Minulý měsíc se ve Středozemním moři utopilo 130 utečenců po převrhnutí lodi poblíž libyjského pobřeží. Šlo o jednu z nejhorších tragédií za poslední roky.

Od roku 2014 se podle Al-Džazíry pokusilo do Evropy dostat přes 20 tisíc běženců z Afriky, z nichž zhruba 17 tisíc putovalo právě přes středozemní migrační trasu.

Během posledních týdnů se z Libye pokusil uprchnout rekordní počet lidí. Podle IOM jich bylo během tohoto roku z Evropy zatím do země vráceno přes 7 tisíc.

Lidskoprávní skupiny i OSN však dlouhodobě upozorňují na to, že utečenci, kteří jsou vráceni zpět do Libye, čelí v detenčních centrech bití, znásilňování a dalším hrozbám.

Autor: Petr Hejčl



Související články